Սերժ Սարգսյանի գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Սերգո Կարապետյանին և Սամվել Գալստյանին
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից հայտնում են, որ քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա պարզվել է, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ և «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի դրդմամբ, ՀՀ նախկին գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Սամվել Գալստյանի ու նույն նախարարության բուսաբուծության վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանի օժանդակությամբ, ՀՀ նախկին գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի կողմից 2013 թվականի հունվարի 25-ից փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից վատնվել է պետական աջակցության ծրագրերի իրականացման ընթացքում իրացված 15.391.765 լիտր դիզելային վառելիքի համար հատկացված սուբսիդիայի առանձնապես խոշոր չափերով գումարը՝ 489.160.310 ՀՀ դրամը:
Հիշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար՝
Սերգո Կարապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,
Սերժ Սարգսյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,
Բարսեղ Բեգլարյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,
Սամվել Գալստյանին և Գևորգ Հարությունյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական գործից վերը նշված մեղադրյալների վերաբերյալ անջատված գործով նախաքննությունն ավարտվել է: Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

По делу Сержа Саргсяна обвинения предъявлены также Серго Карапетяну и Самвелу Галстяну
Как сообщается в пресс-службе Специальной следственной службы, в ходе следствия получены доказательства того, что бывший глава Минисерства сельского хозяйства Армении Серго Карапетян в период с 25 января по 7 февраля 2013 года растратил из резервного фонда правительства 489.160.310 драмов, выделенные в качестве субсидии для приобретения 15.391.765 литров дизельного топлива в рамках программ государственного содействия.
Следствие считает, что хищение было организовано тогдашним президентом Армении Сержем Саргсяном, при подстрекательстве собственника ООО «Флеш» Барсега Бегларяна. Совершению этого преступления, по версии следователей, содействовали заместитель бывшего министра сельского хозяйства Самвел Галстян и начальник управления растениеводства того же министерства Геворк Арутюнян.
Отмечается, что Серго Карапетяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса Армении, Сержу Саргсяну - по пункту 1 части 3 статьи 38-179 УК РА, Барсегу Бегларяну -по пункту 1 части 3 статьи 38-179 УК РА, Самвелу Галстяну и Геворку Арутюняну - по пункту 1 части 3 статьи 38-179 УК РА.