Ավելի քան 200 մարդ է տուժել Բեյրութում անկարգությունների հետևանքով
Լիբանանի մայրաքաղաքի կենտրոնում ոստիկանների և ցուցարարների միջև բախումների հետևանքով վիրավորների թիվը հասել է 220-ի: Այս մասին An-Nashra լրատվականին հաղորդել է Լիբանանի Կարմիր խաչի ներկայացուցիչը: Ըստ նրա՝ ավելի քան 80 ցուցարար տեղափոխվել է հիվանդանոց, մնացած 140-ին օգնություն է ցուցաբերվել տեղում:
Բեյրութի կենտրոնում իրավիճակն այժմ լիովին վերահսկվում է բանակի պարեկային ծառայության և անվտանգության ուժերի կողմից: Անկարգություններ հրահրողները ձերբակալվել են. նրանք արմատական ներկայացուցիչներ էին՝ ժամանած Լիբանանի հյուսիսից: Անվտանգության ուժերի շարքերում կան նաև տասնյակ վիրավորներ: An-Nashra-ն հայտնում է, որ վիրավորված ոստիկանները հոսպիտալացվել են, քանի որ ցուցարարներն իրավապահների վրա քարեր, պայթուցիկներ, բռնկվող խառնուրդով շշեր ու սուր իրեր են նետել: Լիբանանի ՆԳՆ ղեկավարը՝ Ռայա ալ-Հասանը, նման գործողություններն անվանել է «բացարձակ անընդունելի»:
Ոստիկանական ուժերը ջրային թնդանոթներ և արցունքաբեր գազի նռնակներ են կիրառել ցուցարարների դեմ՝ Պլյաս Էտուալ շրջանում, որտեղ գտնվում է խորհրդարանի շենքը: Ցուցարարները փորձել են ներխուժել հրապարակ՝ օրենսդիր մարմնի լուծարումը պահանջելով, սակայն նրանց գործողությունները ձախողվել են։ Չհասնելով իրենց նպատակին՝ արմատականները սկսել են ջարդել գրասենյակների և խանութների պատուհանները, գովազդային վահանակները։ Արդյունքում ուժեղ հրդեհ է բռնկվել Սուրբ Գեորգի կաթոլիկ տաճարի մոտ, որը մարվել է հրշեջների կողմից:
Լիբանանի բանակի անձնակազմը ուղարկվել է Բեյրութի կենտրոն՝ ոստիկանությանը օգնություն ցուցաբերելու համար։
Ցույցերի նոր ալիքը Բեյրությում սկսվել էր հունվարի 13-ին, երբ ցուցարարների առաջնորդները հայտարարել էին իշխանության վրա ճնշումն ուժեղացնելու համար քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունների մեկնարկի մասին։
Լիբանանում ցույցերը սկսվել են երեք ամիս առաջ, որոնք հոկտեմբերի 29-ին հանգեցրեցին կոալիցիոն կառավարության ղեկավար Սաադ Հարիրիի հրաժարականին։

Свыше 220 демонстрантов пострадали в столкновениях с полицией в центре Бейрута
Число пострадавших в результате вспыхнувших в центре ливанской столицы в субботу столкновений между полицейскими и активистами протестного движения возросло до 220 человек. Об этом сообщил новостному порталу An-Nashra представитель Ливанского общества Красного Креста. По его данным, свыше 80 демонстрантов были доставлены в больницы, остальным 140 была оказана помощь на месте.
Ситуация в центре Бейрута сейчас полностью контролируется армейскими патрулями и силами безопасности. Зачинщики беспорядков задержаны, ими оказались прибывшие с севера Ливана в столицу радикальные элементы. В рядах силовиков также десятки раненых. An-Nashra передала, что пострадавшие полицейские, попавшие в больницы, подверглись нападениям сторонников протестующих. Исполняющая обязанности главы МВД республики Райя аль-Хасан назвала такие расправы "абсолютно неприемлемыми".
Ранее силы по борьбе с беспорядками применили водяные пушки и гранаты со слезоточивым газом против агрессивно настроенной молодежи в районе Пляс Этуаль, где находится парламентский дворец. Демонстранты пытались прорваться на площадь, чтобы потребовать роспуска законодательного органа власти, но встретили отпор. Не добившись своей цели, радикалы начали бить витрины офисов и магазинов, крушить рекламные щиты, вырывать деревья и устраивать поджоги. В результате сильный пожар вспыхнул рядом с католическим собором Святого Георгия, который потушили пожарные команды.
На помощь полицейским в центр Бейрута были направлены военнослужащие ливанской армии, взявшие под контроль ситуацию в городе после обращения к вооруженным силам президента Ливана Мишеля Ауна.
Новая волна уличных акций в Бейруте началась во вторник после того, как лидеры протестующих объявили о переходе к кампании гражданского неповиновения.
Продолжающиеся в Ливане третий месяц массовые акции протеста привели к отставке 29 октября прошлого года главы коалиционного правительства Саада Харири.