Հոնկոնգում ձերբակալված ցուցարարների ընդհանուր թիվը գերազանցում է 7 հազարը. #SouthChinaMorningPost
Անցած ութ ամիսների ընթացքում Հոնկոնգում չարտոնված ցույցերի մասնակիցների ընդհանուր թիվը մինչ այժմ գերազանցել է 7000-ը: Այս մասին այսօր հաղորդել է South China Morning Post թերթը՝ վկայակոչելով տեղի ոստիկանության հանձնակատար Քրիս Թանի տրամադրած վերջին տվյալները:
Հրապարակման համաձայն, ամռան սկզբից ի վեր ձերբակալվել է 7019 իրավախախտ, որոնց 40%-ը ուսանողներ են: Դատարանի որոշմամբ գրեթե 1,1 հազար մարդ արդեն պատասխանատվության է ենթարկվել, այդ թվում՝ 547-ը՝ անկարգությունների հոդվածով նախատեսված մեղադրանքով:
Զանգվածային ցույցերը Հոնկոնգում սկսվել են 2019 թվականի հունիսից, երբ կառավարությունը որոշում կայացրեց ենթադրյալ հանցագործներին արտահանձնել Չինաստանին: Ավելի ուշ այս օրենքը չեղարկվց, սակայն ցույցերը չդադարեցին։ Ակտիվիստները պահանջում են ազատ ընտրություններ, ոստիկանական դաժանությունների անկախ հետաքննություն, նախորդ ակցիաների ժամանակ կալանավորվածների ազատ արձակում և այլն:

Общее число задержанных демонстрантов в Гонконге превысило 7 тыс. #SouthChinaMorningPost
Общее число задержанных в Гонконге за последние восемь месяцев участников незаконных протестных акций на данный момент превысило 7 тыс. человек. Об этом сообщает в пятницу газета South China Morning Post со ссылкой на последние данные, приведенные комиссаром местной полиции Крисом Таном.
Как отмечает издание, с начала лета прошлого года задержано 7019 правонарушителей из числа радикальных демонстрантов, 40% из которых - студенты. Почти 1,1 тыс. человек уже были привлечены к ответственности по решению судов, в том числе 547 - по обвинениям по статье о массовых беспорядках.
В июне 2019 года в Гонконге начались массовые акции протеста против намерения местных властей принять законопроект об экстрадиции, позволяющий выдавать правонарушителей материковому Китаю. Несмотря на отзыв этой законодательной инициативы, сторонники оппозиции продолжили антиправительственные выступления.