Աշխարհում հայտնվել է չորրորդ ամենաթանկ ընկերությունը
Աշխարհում հայտնվել է չորրորդ գերթանկ ընկերությունը՝ Alphabet հոլդինգը, որը Google կորպորացիայի վերակազմավորման արդյունքն է։ Այս մասին հայտնի է դարձել Nasdaq բորսայում առուվաճառքների փակման ժամանակ, երբ հունվարի 17-ի դրությամբ ընկերության կապիտալացումը հատել է 1 տրիլիոն դոլարը:
Առուվաճառքների փակման ժամանակ՝ A դասի մեկ բաժնետոմսի գինը կազմել է 1450.16 դոլար: Այսպիսով, շուկայի կապիտալիզացիան (ընկերության բոլոր արժեթղթերի ընդհանուր արժեքը) կազմել է 1.0001 տրիլիոն դոլար:
2015 թվականին Google կորպորացիայի բիզնեսի վերակազմավորման արդյունքում հիմնվեց Alphabet հոլդինգը, երբ Google-ի բոլոր բաժնետոմսերն ամբողջությամբ կոնվերտացվում են Alphabet-ի բաժնետոմսերի՝ առանց որևիցե չափորոշիչի փոփոխության։ Շուկայում ամենաթանկ ընկերությունը Սաուդյան Արաբիային պատկանող Saudi Aramco նավթային ընկերությունն է, որի բաժնետոմսերի արժեքը կազմում է մոտ 1,85 տրիլիոն դոլար, երկրորդ հորիզոնականում Apple-ն է (1,41 տրիլիոն) և Microsoft-ը՝ (1,25 տրիլիոն դոլար):

В мире появилась ультрадорогая компания
В мире появилась четвертая ультрадорогая компания — ею стала американская Alphabet, материнская структура Google. Ее капитализация на бирже NASDAQ по состоянию на 17 января достигла триллиона долларов, свидетельствуют данные торгов.
К окончанию торговой сессии стоимость одной акции класса A равнялась 1450,16 доллара. Таким образом, рыночная капитализация (совокупная стоимость всех бумаг компании) составила 1,0001 триллиона долларов.
Alphabet, основанная в 2015 году в результате реорганизации бизнеса Google (одновременно другие бизнес-проекты и стартапы Google также стали ее дочерними предприятиями), стала четвертой компанией в мире с капитализацией выше триллиона долларов. Дороже нее на рынке оценивается только государственная нефтяная компания Саудовской Аравии Saudi Aramco, акции которой суммарно стоят около 1,85 триллиона долларов, Apple (1,41 триллиона) и Microsoft (1,25 триллиона).