Ծովի մակարդակի բարձարացումը սպառնալիք է տասնյակ երկրների վարկանիշների համար․ #Moody's
Միջազգային վարկանիշային Moody's ընկերությունը ներկայացրել է զեկույց, համաձայն որի, տնտեսական ցնցումները, որոնք կապված են ծովի մակարդակի բարձրացման հետ, կարող են որպես հետևանք առաջացնել երկարաժամկետ առումով սպառնալիքներ տասնյակ ինքնիշխան երկրների վարկային վարկանիշների համար:
Ըստ Moody's-ի զեկույցի՝ կլիմատոլոգիան ենթադրում է, որ ծովի մակարդակը, հավանաբար, կշարունակի բարձրանալ հաջորդ տասնամյակների ընթացքում, ինչն ավելի հաճախ կհանգեցնի բնական աղետների՝ փոթորիկների, ջրհեղեղների և ցիկլոնների առաջացմանը: Նման աղետները հանգեցնում են տնտեսական և սոցիալական հետևանքների՝ կյանքի կորստի, բնակչության միգրացիայի, եկամտի կորստի, ներդրումների խաթարման և վնաս են հացնում ակտիվներին:
Ծովի մակարդակի բարձրացման պատճառով կարող են ռիսկի ենթարկվել Վիետնամը, Բահամյան կղզիները, Եգիպտոսը և Սուրինամը:
Գործակալությունը պարզաբանում է, որ բարձր եկամուտ ունեցող երկրները, ինչպիսիք են Ճապոնիան և Նիդերլանդները, նույնպես վտանգի տակ են, բայց ի վիճակի են աղետներին հակազդելու: Սա նշանակում է, որ բնական աղետները դժվար թե էական ազդեցություն ունենան այս երկրների վարկային պատմության վարկանիշների վրա:

#Moody's назвало рост уровня моря угрозой для рейтингов десятков стран
Экономические шоки, вызванные повышением уровня моря, представляют долгосрочную угрозу для суверенных кредитных рейтингов десятков стран, говорится в докладе рейтингового агентства Moody's.
Как говорится в докладе Moody's, климатология предполагает, что уровень моря с большой вероятностью продолжит подниматься в течение следующих десятилетий, из-за чего будут чаще возникать стихийные бедствия: штормы, наводнения и циклоны. Подобные события приводят к экономическим и социальным последствиям: гибели людей, миграции, потере доходов, подрыву инвестиций и ущербу для активов.
В числе государств, которые могут столкнуться с рисками из-за повышения уровня моря, агентство называет Вьетнам, Багамские острова, Египет и Суринам.
Агентство уточнило, что страны с высокими уровнями доходов вроде Японии и Нидерландов также подвержены такому риску, однако способны ему противодействовать. Это означает, что стихийные бедствия вряд ли окажут существенное влияние на кредитные рейтинги этих стран, заключило Moody's.