Թրամփի իմպիչմենթին վերաբերող փաստաթղթերն ուղարկվել են Սենատ․ #BBC
Թրամփի իմպիչմենթի գործով կազմված հոդվածները Սենատին փոխանցվեցին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի քվեարկությունից գրեթե մեկ ամիս անց։
Քվեարկության արդյունքներն անակնկալ չէին։ Նախագահ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնազրկման գործը Սենատ հանձնելու օգտին քվեարկեցին Դեմոկրատական կուսակցության բոլոր անդամները՝ բացառությամբ Մինեսոտա նահանգը ներկայացնող Քոլեն Պետերսոնի: Միաձայն դեմ քվեարկեցին Հանրապետական կուսակցության անդամները։ Ստացվեց՝ կողմ 228 ձայն, դեմ՝ 193:
Քվեարկությունը սկսվելուց առաջ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը նշանակեց այսպես կոչված «մենեջերներին», որոնք Սենատի լսումների ընթացքում կներկայացնեն մեղադրական կողմին:
Խումբը կգլխավորի Կոնգրեսի հետախուզության կոմիտե ղեկավար Ադամ Շիֆը: Ներկայացուցիչների թվում են իրավաբանական հանձնաժողովի ղեկավար Ջերոլդ Նադլերը, ինչպես նաև օրենսդիրներ՝ Զոի Լոֆգրենը, Հաքիմ Ջեֆրիսը, Վել Դեմինգսը, Ջեյսոն Քրոուն և Սիլվիա Գարսիան:

Импичмент Дональда Трампа передали в Сенат США․ #BBC
Голосование о передаче статей обвинения в Сенат прошло почти через месяц после того, как Палата представителей объявила импичмент президенту Соединенных Штатов.
Решение об утверждении формальных обвинений, впрочем, не означает отстранение главы государства от власти - решение об этом должен принять Сенат.
Результаты голосования, прошедшего в среду, не стали неожиданностью: за передачу в верхнюю палату статей обвинения проголосовали все демократы, за исключением представителя штата Миннесота Коллина Питерсона. Против - все без исключения республиканцы в Палате представителей, так что итоговый "счет" составил 228 голосов против 193.
Еще до начала голосования спикер Палаты представителей назначила так называемых "менеджеров", которые будут представлять сторону обвинения во время слушаний в Сенате.
Группу возглавит глава комитета Конгресса по разведке Адам Шифф. В числе представителей - руководитель юридического комитета Джеррольд Надлер, а также законодатели Зои Лофгрен, Хаким Джеффрис, Вэл Демингс, Джейсон Кроу и Сильвия Гарсиа.