Քոչարյանի գործով անակնկալ է սպասվում. «Հրապարակ»
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Մեր աղբյուրն ասում է, որ Քոչարյանի գործով առաջիկայում անակնկալ է սպասվում։ Հիշենք․ ՍԴ-ն Վենետիկի հանձնաժողովին և ՄԻԵԴ-ին դիմել է անձեռնմխելիության և 300.1 հոդվածի խնդրով։ «ՄԻԵԴ-ում գործընթացը երկար է տևում, ՀՀ դատախազությունից, փաստաբաններից պետք է կարծիքներ ստանան, նոր պատասխանեն։ Որոշումը կլինի մարտի 23-24-ի միջակայքում, ինչ վերաբերում է Վենետիկի հանձնաժողովին, ապա այն մինչև փետրվարի վերջ կգա»,- ասաց մեր աղբյուրը:
2 կառույցի կարծիքն էլ իրավական ուժ չունի, ի՞նչ «անակնկալի» մասին է խոսքը։ «Այո, դրանք խորհրդատվական են, սակայն որևէ պետական մարմին, դատարան թեկուզ խորհրդատվական կարծիքի դեմ որոշում չի կայացնի, դրանք այնքան հեղինակավոր կառույցներ են, որ նրանց դեմ չեն գնա: Կարծիքներն ստանալուց հետո ՍԴ-ն պետք է որոշի՝ օրենքը (մեղադրանքը) համապատասխանո՞ւմ է ՀՀ սահմանադրությանը, թե՞ ոչ, եթե որոշում կայացրեց, որ չի համապատասխանում, մեղադրանքը պետք է կարճվի»:

«Грапарак»: В деле Кочаряна ожидается сюрприз
Газета «Грапарак» пишет: «По сведениям нашего источника, в деле Кочаряна ожидается сюрприз. Вспомним: Конституционный суд обратился Венецианскую комиссию и ЕСПЧ в связи с вопросом иммунитета и статьи 300.1. «В ЕСПЧ процесс длится долго.Они должны получить мнения Прокуратуры Армении, а после уже дать ответ. Решение будет принято 23-24 марта. Что касается решения Венецианской комиссии, оно будет принято до конца февраля»,- сказал наш источник.
Мнения двух структур не имеют юридической силы. О каком сюрпризе идет речь? После получения заключения Конституционный суд должен решить, соответствует ли закон (обвинительное заключение) Конституции Республики Армения или нет. Если примет решение, что не соответствует, обвинение должно быть снято».