ԱՄՆ-ն Չինաստանին հանել է «արժութային մանիպուլյատորների» ցանկից
Միացյալ Նահանգները որոշում է կայացրել Չինաստանին հեռացնել «արժութային մանիպուլյատորների» ցանկից։ Այս մասին ասված է Ֆինանսների նախարարության կիսամյակային զեկույցում, գրում է ТАСС գործակալությունը:
Ցանկից հեռացնելը արվել է՝ Վաշինգտոնի և Պեկինի միջև առևտրային գործարքի առաջին փուլի ստորագրման ակնկալիքով:
«Նախարարությունն անցած յոթ ամիսների ընթացքում անցկացրել է Չինաստանի դրամավարկային քաղաքականության զարգացման վերլուծություն։ Չնայած տասը երկրների դրամավարկային քաղաքականությունը պահանջում է մեծ ուշադրություն, սակայն առևտրի հիմնական գործընկերներից և ոչ մեկը չի համապատասխանում «արժութային մանիպուլյատորների» համար 1988 և 2015 թվականներին ընդունված օրենսդրական չափանիշներին»:

США исключили Китай из списка валютных манипуляторов
США приняли решение исключить Китай из списка валютных манипуляторов. Об этом говорится в распространенном в понедельник полугодовом докладе министерства финансов по макроэкономике и валютной политике торговых партнеров страны.
Исключение из списка принято в преддверии подписания первой фазы торговой сделки между Вашингтоном и Пекином.
"Министерство провело анализ развития валютной политики Китая за последние семь месяцев Хотя валютная политика десяти стран требует пристального внимания, ни один из главных торговых партнеров [не нарушает] соответствующих законодательных критериев 1988 и 2015 годов о валютных манипуляциях, - отмечается в тексте. - Министерство финансов помогло обеспечить соглашение по первой фазе с Китаем, что приведет к большему экономическому росту и возможностям для американского бизнеса".