Կանադան հանդիմանել է ԱՄՆ-ին. #GlobalNews
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն քննադատել է Միացյալ Նահանգներին՝ Իրանի դեմ իրականացրած գործողության համար, որը սրեց տարածաշրջանում լարվածությունը և դարձավ Կանադայի 57 քաղաքացու մահվան պատճառ։ Այս մասին Թրյուդոն հայտարարել է Global News-ին տված հարցազրույցում:
Թրյուդոն նշել է, որ Միացյալ Նահանգները չի նախազգուշացրել Կանադային՝ իրանցի գեներալ Ղասեմ Սուլեյմանին սպանելու մտադրության մասին, մինչդեռ Օտտավան ակնհայտորեն գերադասում էր ստանալ նման նախազգուշացումներ:
Նա հավելել է, որ ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածները կենդանի կլինեն, եթե չլիներ տարածաշրջանում լարվածության սրումը: «Կարծում եմ, որ եթե լարվածություն չլիներ, կանադացիները տանը կլինեին՝ իրենց ընտանիքների հետ»,- նշել է Թրյուդոն:

Канада упрекнула США за убийство Сулеймани без уведомления союзников
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо, чья страна потеряла при крушении Boeing в Иране 57 человек, выступил с критическими заявлениями в адрес Соединенных Штатов за их действия в отношении Ирана, которые привели к эскалации напряженности в регионе. Такое заявление Трюдо сделал в интервью Global News.
Как отметил Трюдо, Соединенные Штаты не предупредили Канаду о том, что собираются убить иранского генерала Касема Сулеймани, в то время как Оттава, очевидно, предпочла бы получить такое предупреждение.
Он добавил, что жертвы крушения лайнера были бы живы, если бы не эскалация напряженности в регионе. «Я думаю, что, если бы не было напряженности, если бы в регионе не было недавней эскалации, эти канадцы были бы сейчас дома со своими семьями», — сказал Трюдо.