Մերկելը, ի պատասխան «Հյուսիային հոսք-2»-ի դեմ պատժամիջոցների, «պատերազմ է հայտարարել»․ #Bild
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի՝ Վաշինգթոնի կողմից «Հյուսիային հոսք-2» գազատարի դեմ սահմանված պատժամիջոցներին արձագանքը «հստակ հայտարարված պատերազմ է Թրամփին», գրում է գերմանական Bild պարբերականը:
Դեկտեմբերի 18-ին Մերկելը հայտարարել էր, որ Բեռլինը դեմ է Միացյալ Նահանգների կողմից արտասահմանյան պատժամիջոցների սահմանմանը և մտադիր է «վճռականորեն քննարկել» Վաշինգթոնի հետ «Հյուսիային հոսք-2»-ի դեմ պատժամիջոցները։
«Մերկելը չի հանդուրժի, որպեսզի Միացյալ Նահանգները շարունակեն խոչընդոտել գազատարի կառուցման աշխատանքները, որը վայելում է իր աջակցությունը»,- նշում է պարբերականը։
Միևնույն ժամանակ, հոդվածի հեղինակը վստահություն է հայտնել, որ գազատարի շինարարությունն այլևս չի կարող կանխվել և շուտով այն կավարտվի:

Bild: Меркель в ответ на санкции против Nord Stream 2 "объявила войну"
Реакция канцлера ФРГ Ангелы Меркель на введение Вашингтоном санкций против газопровода "Северный поток — 2" — это "четкое объявление войны" президенту США Дональду Трампу, пишет немецкий таблоид Bild.
В минувшую среду Меркель заявила, что Берлин против экстерриториальных санкций США и намерен "решительно обсуждать" вопрос о мерах Вашингтона против "Северного потока — 2".
Немецкий канцлер, как пишет Bild, отреагировала на решение конгресса США ввести санкции "ясными словами". По версии издания, это "четкое объявление войны" Трампу. "Меркель не потерпит, чтобы США продолжали подрывать проект газопровода, который пользуется ее поддержкой", — говорится в статье.
При этом автор материала выразил уверенность, что строительство трубопровода уже не сдержать и в скором времени оно будет завершено.