ԵՄ-ն չի հրաժարվի ատոմային էներգիայից
ԵՄ երկրները չեն հրաժարվի ատոմային էներգիայից, հայտնում է ТАСС գործակալությունը՝ վկայակոչելով գագաթնաժողովի հրապարակված եզրափակիչ հայտարարությունը, որին մասնակցել են միության անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները:
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Եվրոխորհուրդը ճանաչում է ԵՄ երկրների իրավունքը՝ ինքնուրույն որոշելու էներգիայի տեսակները, որոնք նրանք մտադիր են օգտագործել և կիրառել առավել համապատասխան տեխնոլոգիաների միջոցով: Այսպիսով, Ֆրանսիան և Բուլղարիան նշել են ատոմային էներգիայի կիրառման մտադրության մասին:
ԵՄ անդամները (բացառությամբ Լեհաստանի) մտադիր են մինչև 2050 թվականը միավորել տնտեսությունները՝ չեզոքացնելով և մինչև զրոյական կետի հասցնելով դրա բացասական ազդեցությունը կլիմայի վրա: Եվրոհանձնաժողովը պետք է նախապատրաստի առաջարկությունների երկարաժամկետ ռազմավարությունը սկսած 2020 թվականից:

Евросоюз не откажется от атомной энергии
Страны ЕС не откажутся от атомной энергетики, передаёт ТАСС со ссылкой на опубликованное итоговое заявление саммита, на котором присутствовали главы правительств стран-членов союза.
В публикации говорится, что Европейский совет признаёт право стран Евросоюза самостоятельно определять виды энергии, которые они намерены использовать, и применять наиболее подходящие технологии. Так, Франция и Болгария указали на своё намерение продолжать использовать атомную энергетику.
Каждая страна Евросоюза имеет право выбирать меры, необходимые для обеспечения собственной энергобезопасности.
Члены Евросоюза (кроме Польши) намерены к 2050 году сделать экономику объединения климатически нейтральной – свести её влияние на климат к нулю. Европейская комиссия должна подготовить предложения по долгосрочной стратегии ЕС уже в начале 2020 года.