Ռուսաստանը վտարում է Գերմանիայի դեսպանատան երկու աշխատակցի
Ռուսաստանում Գերմանիայի դեսպանատան երկու աշխատակից հայտարարվել են persona non grata: Նրանցից պահանջվում է մեկ շաբաթվա ընթացքում լքել երկիրը, գրում է РИА Новости գործակալությունը։ Բացի այդ, Գերմանիայի դեսպան Գեզա Անդրեաս ֆոն Գեյրը կանչվել է ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարություն՝ բողոքելու Գերմանիայի կառավարության անհիմն որոշման դեմ՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի 4-ին Բեռլինում ՌԴ դեսպանատան 2 աշխատակիցների անցանկալի անձ հայտարարելու կապակցությամբ՝ կապված Բեռլինում Վրաստանի քաղաքացու սպանության դեպքի հետ:
Մոսկվան առաջնորդվում է փոխադարձության սկզբունքով, ինչպես նաև 1961 թ. դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի իններորդ հոդվածով, ընդգծում է ՌԴ ԱԳՆ-ը:
Կրեմլը նաև մատնանշել է վտարման «հայելային պատասխանը» և հույս հայտնել, որ դիվանագետների վտարումը չի ազդի երկու երկրների միջև հարաբերությունների վրա:

Россия высылает двух немецких дипломатов
Двух сотрудников немецкого посольства в России объявили персонами нон грата. Они обязаны покинуть страну в течение недели.
Кроме того, посла Германии Гезу Андреаса фон Гайра вызвали в МИД, чтобы выразить протест в связи с "безосновательным решением правительства ФРГ от 4 декабря 2019 года об объявлении двух сотрудников российского посольства в Берлине "persona non grata" из-за дела об убийстве гражданина Грузии в немецкой столице.
Москва руководствуется принципами взаимности, а также девятой статьей Венской конвенции о дипломатических сношениях 1961 года, подчеркнули в ведомстве.
В Кремле тоже указали на "зеркальность" мер и выразили надежду, что высылка дипломатов не скажется негативно на диалоге двух стран.