Գերմանիայի դատախազությունը և քրեական ոստիկանությունը գործ են հարուցել Սկրիպալների գործին ներգրավված ԳՀՎ-ի աշխատակիցների դեմ
2297
Շաբաթ, 07 դեկտեմբերի, 2019 թ., 12:20
Գերմանիայի դատախազությունը և քրեական ոստիկանությունը գործ են հարուցել Սկրիպալների գործին ներգրավված Գլխավոր հետախուզական վարչության (ԳՀՎ) երկու ռուս աշխատակիցների դեմ, գրում է Spiegel պարբերականը։
«Նորերը» անվանումը կրող գործի հետաքննությունից ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՌԴ Գլխավոր հետախուզական վարչության ենթադրյալ աշխատակիցները, ովքեր հայտնի են Ալեքսանդր Պետրով և Ռուսլան Բոշիրով անուններով, 2014-ին 3 օր են անցկացրել Ֆրանկֆուրտի ծայրամասում:
Ըստ Spiegel-ի և Bellingcat կայքի հետաքննության՝ հավանական է, որ ԳՀՎ-ի գաղտնի «29155 բաժանմունքի» հրամանատարը կապեր ունի հաստատած Գերմանիայում: Նա, բացի Սկրիպալների թունավորման փորձից, կապված է նաև Եվրոպայում այլ հանցագործությունների հետ:
Բեռլինում չեչեն դաշտային նախկին հրամանատար Զելիմխան Խանգոշվիլիի սպանության գործի քննության հետքերը նույնպես տանում են դեպի Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարություն:
Հիշեցնենք, որ 2018-ի մարտի 4-ին ռուսական հետախուզության նախկին աշխատակից և ՌԴ-ում Մեծ Բրիտանիայի օգտին լրտեսման համար դատապարտված Սերգեյ Սկրիպալն ու նրա դուստրը՝ Յուլյան անգիտակից վիճակում հայտնաբերվել էին բրիտանական Սոլսբերի առևտրի կենտրոնի մոտակայքում գտնվող նստարանին: Պաշտոնական Լոնդոնը պնդում է, որ հարձակման հետևում կանգնած է Մոսկվան: Ռուսական կողմը հերքում է մեղադրանքը:

Отравление Скрипаля: Германия открыла дело на ГРУшников
Прокуратура и уголовная полиция Германии открыли производство против двух сотрудников российской разведки ГРУ, известных под именами Александр Петров и Руслан Боширов, которых подозревают в отравлении агента РФ Сергея Скрипаля и его дочери Юлии. Об этом сообщает Spiegel.
Недавнее расследование под названием "Новые" выявило доказательства того, что два агента российской военной разведывательной службы ГРУ находились в Германии. В 2014 году они остановились на окраине Франкфурта на три дня.
Согласно расследованиям Spiegel и сайта Bellingcat, вероятно, командир секретного "подразделения 29155" ГРУ имеет связи в Германии. Он, кроме попытки убийства Скрипаля, связан с другими атаками в Европе.
Следы в расследовании убийства бывшего чеченского полевого командира Зелимхана Хангошвили в Берлине также приводят к Министерству обороны России.
Напомним, в марте 2018 года бывший российский разведчик Сергей Скрипаль и его дочь Юлия были найдены без сознания на скамейке у торгового центра в британском Солсбери.