Ի՞նչ է քննարկվել Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպմանը
Դեկտեմբերի 4-ին Բրատիսլավայում ԵԱՀԿ 26-րդ նախարարական խորհրդաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը, որն անցկացվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հրադադարի ամրապնդման, վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման, ինչպես նաև հաջորդ տարվա սկզբին համատեղ աշխատանքը շարունակելու ծրագրերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու պայմանավորվածությունների շրջանակում արձանագրված համեստ արդյունքը՝ Հայաստանի, Արցախից և Ադրբեջանից լրագրողների փոխանակման ծրագրի իրականացման միջոցով։ Դիտարկվեց այդ համատեքստում լրագրողների, հասարակությունների միջև նմանօրինակ ուղիղ ներգրավվածության շարունակման հնարավորությունը: Միաժամանակ ընդգծվեցին վստահության ամրապնդման այլ միջոցառումների ներդրման կարևորությունը:
Անդրադառնալով նախօրեին Արցախի ԱԳ նախարարի հետ Երևանում ունեցած հանդիպմանը՝ նախարար Մնացականյանը ևս մեկ անգամ ընդգծեց Արցախի իշխանությունների ուղիղ նեգրավման անհրաժեշտությունը, հատկապես կարգավորման բովանդակային հարցերի շուրջ, այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳ նախարարությունը:

Какие вопросы обсуждались на встрече Мнацаканян-Мамедъяров?
В Братиславе 4 декабря состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова. Встреча прошла в рамках 26-й Министерской конференции ОБСЕ с участием сопредседателей МГ ОБСЕ Игоря Попова (РФ), Стефана Висконти (Франция) и Эндрю Шофера (США), а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи стороны обсудили вопросы укрепления режима прекращения огня, мероприятия по укреплению доверия, а также планы продолжения совместной работы в начале следующего года.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул скромный результат, достигнутый в рамках договоренностей о подготовке народов к миру посредством реализации программы обмена журналистами из Армении, Арцаха и Азербайджана. В этом контексте была рассмотрена возможность продолжения участия в таких программах журналистов и представителей общества. В то же время была подчеркнута важность внедрения других мер по укреплению доверия.
Говоря о состоявшейся накануне в Ереване встрече с главой МИД Арцаха, Мнацаканян вновь подчеркнул необходимость прямого вовлечения властей Арцаха, особенно, в рамках содержательных вопросов урегулирования.