Ինչպես 2019թ. ՕՊԵԿ-ի վերջին գագաթնաժողովը կարող է ազդել նավթի գների վրա
Դեկտեմբերի 4-ին նավթի գները կտրուկ թանկացան 2%-ով՝ հասնելով 62 դոլարի՝ մեկ բարելի համար։ Այս մասին վկայում են լոնդոնյան ICE բորսայում գրանցված տվյալները: Անորոշություն է տիրում էներգետիկ շուկայում 2019-ին ՕՊԵԿ+ դաշինքի վերջին գագաթնաժողովից առաջ, գրում է RT կայքը։ Փորձագետները վերջին օրերի գների կտրուկ տատանումները վերագրում են ներդրողների անորոշությանը՝ նախքան ՕՊԵԿ-ի և ՕՊԵԿ+ գագաթնաժողովին մասնակցող երկրների նախարարների հանդիպման որոշմանը: Ինչպես և սպասվում է, արդեն դեկտեմբերի 5-ին Վիեննայում կայանալիք հանդիպման ժամանակ ածխաջրածնային վառելիք արտահանող երկրները կարող են երկարաձգել գործարքը՝ հաջորդ տարվա համար հումքի արտահանումը նվազեցնելու վերաբերյալ: Միևնույն ժամանակ, հանդիպման ինտրիգը նրանում է, որ կողմերի միջև համաձայնագրի վերաբերյալ հակասություններն ավելանում են՝ կապված արտահանման ծավալների անկման հետ:
Դեկտեմբերի 5-ից 6-ը նավթ արտահանող երկրների նախարարները 2019-ին իրենց վերջին հանդիպումը կանցկացնեն Վիեննայում: Ինչպես և սպասվում է, կողմերը կքննարկեն նավթի արտադրությունը նվազեցնելու մասին համաձայնագրի ճակատագիրը:
Նավթի համաշխարհային գները դեկտեմբերի 5-ի սակարկությունների ընթացքում նվազում են։ WTI տեսակի նավթի հունվարյան ֆյուչերսները նվազել են 0,38%-ով՝ մեկ բարելի դիմաց կազմելով 58,21 դոլար: Brent տեսակի նավթի ֆյուչերսները՝ փետրվարյան մատակարարումներով նվազել են 0,10%-ով՝ մեկ բարելի դիմաց հասնելով մինչև 62,94 դոլարի։

Баррель интриги: как последнее в 2019 году заседание ОПЕК может повлиять на нефтяные цены
Цены на нефть 4 декабря выросли сразу на 2% после резкого снижения днём ранее. На энергорынке сохраняется неопределённость перед последним в 2019 году заседанием альянса ОПЕК+. Как ожидается, уже 5 декабря страны — экспортёры углеводородов на встрече в Вене могут продлить сделку по сокращению добычи сырья на следующий год. Между тем интригу создают растущие противоречия между участниками договора относительно объёмов снижения производства. Как итоги заседания могут повлиять на нефтяные цены — в материале RT.
4 декабря цена на нефть марки Brent выросла на 2% — до $62 за баррель. Об этом свидетельствуют данные биржи ICE в Лондоне. При этом ещё накануне котировки снижались до $60,3. Колебания цен последних дней эксперты связывают с неопределённостью инвесторов перед министерской встречей ОПЕК и стран — участниц сделки ОПЕК+.
С 5 по 6 декабря в Вене министры государств — экспортёров нефти проведут последнее заседание в 2019 году. Как ожидается, стороны обсудят дальнейшую судьбу договора о сокращении добычи энергосырья.