ՕՊԵԿ-ը կանխատեսում է թերթաքարային նավթի արդյունահանման «ոսկե դարաշրջանի» ավարտը․ Bloomberg
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության նախարարները կարծում են, որ ԱՄՆ-ում թերթաքարային նավթի արդյունահանման «ոսկե դարն» ավարտվել է: Այս մասին հաղորդել է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով ՕՊԵԿ-ի աղբյուրներին:
Ըստ կանխատեսումների՝ 2020 թվականին ԱՄՆ-ում թերթաքարային նավթի արդյունահանման աճը կդանդաղի նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ:
Շվեյցարա-հոլանդական Vitol Group ընկերության վերլուծաբաններն ակնկալում են, որ ԱՄՆ-ում նավթի արդյունահանումը 2019-ի դեկտեմբերից մինչև 2020-ի դեկտեմբերը կավելանա 700 հազար բարելով մեկ օրվա համար՝ համեմատած 2018-ի վերջից մինչև 2019-ի ավարտի՝ 1,1 միլիոն բարել աճի հետ: Միևնույն ժամանակ աժի դանդաղումը դրա բացակայություն չի նշանակում:
ԱՄՆ-ի թերթաքարային նավթի արտահանման անկախ ընկերությունները հայտարարում են ծախսերի կրճատման մասին, խոշոր խաղացող ընկերությունները, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակեն ավելացնել իրենց արտադրանքը, նշում է Bloomberg-ը:

Bloomberg: ОПЕК предрекла конец "золотого века" добычи сланцевой нефти
Министры Организации стран — экспортеров нефти считают, что "золотой век" добычи сланцевой нефти в США закончился. Об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на источники в ОПЕК.
По мнению членов организации, в 2020 году рост добычи сланцевой нефти в Соединенных Штатах замедлится по сравнению с предыдущим периодом.
Такой же оценки, как указывает Bloomberg, придерживаются и нефтяные трейдеры. Так, аналитики Vitol Group ожидают, что добыча нефти в США в период с декабря 2019 года по декабрь 2020-го увеличится на 700 тысяч баррелей в сутки по сравнению с ростом в 1,1 миллиона баррелей с конца 2018 года по конец 2019-го.
Вместе с тем, замедление роста не означает его отсутствие. В то время как американские независимые компании, добывающие сланцевую нефть, объявляют о сокращении расходов, крупные игроки, вероятно, продолжат наращивать ее производство, отмечает Bloomberg