«Զինվորին նվաստացնողն ու ինքնասպանության դրդողը կազատազրկվի մինչև 14 տարով». Նաիրա Զոհրաբյան
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այսուհետ զինվորին նվաստացնողը և ինքնասպանության դրդողը մինչև 14 տարի կազատազրկվի. ցավալի փաստ է, բայց բանակում ինքնասպանության դեպքերի նվազում չկա։
Ոչ կանոնադրական հարաբերությունների պատճառով զինված ուժերում յուրաքանչյուր տարի ավելի շատ զոհ ենք ունենում, քան թշնամու գնդակից։ Իսկ «դեդավշչինայի» և բանակային ենթամշակույթի, զինվորին ստորացնելու, նվաստացնելու հետևանքով ամեն տարի բանակում 9-10 ինքնասպանություն է լինում։
2019-ին արդեն 10, ցավոք, ինքնասպանություն։ Եվ ինքնասպանության դրդելու հոդված 110-ը մեր Քրեական օրենսգրքով նախատեսում է ընդամենը 3 տարի ազատազրկում։
Սա անարդար է և գործընկերներիս հետ փոփոխություն եմ առաջարկել Քրեական օրենսգրքում։
Այսուհետ զինվորին նվաստացնողը, ծանակողը, ստորացնողը, ինչի արդյունքում զինվորը, սպան, կդիմի ինքնասպանության՝ 6-12 տարի, իսկ ռազմական դրության կամ պատերազմական գործողության ժամանակ մինչև 14 տարի կազատազրկվի։
Ես հասկանում եմ, որ ոչինչ չի ամոքելու մոր վիշտը, որի զավակին ստորացրել ու դրդել են ինքնասպանության, բայց վստահ եմ, որ պատժաչափերի նման խստացումը կսթափեցնի այն «կամանդիրին» ու «հաբռգած» զինվորին, ով որոշել է կայանալ մեկ այլ զինվորի արժանապատվության հաշվին։
Պետական-իրավական հանձնաժողովը միաձայն կողմ քվեարկեց նախագծին։ Չեմ կասկածում, որ վաղը նույնը կանի խորհրդարանն ամբողջապես։ Սա կարևոր օրենք է։ Մեր զինվորի արժանապատվությունը մեզանից յուրաքանչյուրի արժանապատվությունն է»։

Наира Зограбян: Отныне унижающее достоинство солдата лицо будет лишено свободы сроком на 14 лет
Отныне унижающее достоинство солдата лицо, по вине которого в мирное время солдат или офицер совершат самоубийство, будет лишено свободы на срок от 6 до 12 лет, а во время военного положения или военных действий – на 14 лет. Об этом на своей странице в Facebook написала депутат от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
«Из-за неуставных отношений от пули противника погибает меньше солдат, чем происходит самоубийств от неуставных отношений в армии. А на почве «дедавщины», армейской субкультуры унижения солдат в армии ежегодно совершается 9-10 самоубийств. В 2019 году, к сожалению, уже совершено 10 самоубийств. А статья 110 Уголовного кодекса (доведение лица до самоубийства) предусматривает лишение свободы на срок не свыше трех лет»,- написала Зограбян.
По ее словам, государственно-правовой комитет единогласно проголосовал за представленный ППА законопроект об ужесточении наказания за доведение солдата до самоубийства.