«Կարծում եմ՝ ԱՄՆ-ը կարող է օգնել Ղրիմի հարցում». Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կարծում է, որ Միացյալ Նահանգները կարող է օգնել Կիևին՝ Ղրիմի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հարցում: Այս մասին Զելենսկին խոսել է դեկտեմբերի 2-ին լույս տեսած լեհական Gazeta Wyborcza-ի համարում:
«Կարծում եմ, որ ԱՄՆ-ը կարող է օգնել Ղրիմի հարցում: Բանակցությունների համար կարող է լինել այսպիսի ձևաչափ՝ Ուկրաինա, Ռուսաստան, ԱՄՆ»,- ասել է նախագահը:
«Ես դեկտեմբերի 9-ի գագաթնաժողովում կհարցնեմ՝ մենք կարո՞ղ ենք արդյոք Ղրիմի մասին խոսել այդ շրջանակում: Եթե ոչ, ապա ես կցանկանայի, որ մենք համաձայնեցնեինք մեկ ուրիշ ձևաչափ»,- հավելել է Զելենսկին, այս մասին հաղորդում է ТАСС գործակալությունը:

Зеленский считает, что США могут помочь Киеву в ситуации с Крымом
Президент Украины Владимир Зеленский считает, что Соединенные Штаты могут помочь Киеву в ситуации вокруг Крыма. Об этом он заявил в интервью, опубликованном в понедельник в польском издании Gazeta Wyborcza.
"Думаю, что в деле с Крымом могли бы помочь США. Мог бы быть такой формат переговоров: Украина, Россия, США",- сказал президент.
"Я спрошу на саммите [9 декабря], можем ли мы разговаривать о Крыме в этом кругу. Если нет, то мне бы хотелось, чтобы мы согласовали еще какой-то формат",- добавил Зеленский. "Эта наша территория, и я бы хотел, чтобы она к нам вернулась", - заявил он.