Հայտնի է, թե ինչ է Թրամփն առաջարկել Էրդողանին․ The Washington Post
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին առաջարկել է 100 մլրդ դոլար արժողությամբ և բարենպաստ պայմաններով առևտրային գործարք, ինչպես նաև աջակցել պատժամիջոցների սահմանման շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու հարցում՝ կապված ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնման հետ, գրում է The Washington Post-ը:
Լրատվամիջոցի զրուցակիցները նշում են, որ անցյալ շաբաթ Թրամփը նամակ է ուղարկել Էրդողանին՝ թվարկելով բոլոր առաջարկությունները, որոնք պետք է նպաստեն երկու երկրների միջև հարաբերությունների բարելավմանը:
Ըստ թերթի, Սպիտակ տունն այժմ պնդում է, որ С-400-ները «չեն գործարկվելու», որպեսզի դրանք չխոչընդոտեն «ամերիկյան F-35 կործանիչների հաղորդակցությանը և պաշտպանության միջոցներին»:
Այս դեպքում Անկարան կարող է վերադառնալ F-35 կործանիչների համար հատուկ ծրագրի մշակմանը և խուսափել սահմանափակումներից:

СМИ узнали, что Трамп предложил Эрдогану
Президент США Дональд Трамп предложил турецкому лидеру Реджепу Тайипу Эрдогану торговую сделку на 100 миллиард долларов с выгодными условиями, а также помощь в разрешении ситуации вокруг санкций в связи с покупкой российских зенитных ракетных систем С-400. Об этом во вторник, 12 ноября, сообщила газета The Washington Post.
Собеседники издания отметили, что на прошлой неделе Трамп отправил Эрдогану письмо, перечислив предложения, которые должны послужить улучшению отношений между странами.
По данным источников, сейчас Белый дом настаивает на том, что С-400 "не вводятся в эксплуатацию", чтобы они не могли "иметь доступ к средствам коммуникации и защиты американского (истребителя) F-35".
В таком случае Анкара может вернуться к программе создания многоцелевых истребителей F-35 и избежать рестрикций.