Լիբիայի ՆԳՆ-ը Ռուսաստանին մեղադրում է պատերազմ հրահրելու մեջ
Լիբիայի կառավարության ներքին գործերի նախարարը՝ Ֆաթհի Բաշագը մեղադրում է Ռուսաստանին պատերազմ հրահրելու մեջ՝ երկրի նավթարդյունահանող շրջաններում իր ազդեցության ընդլայնման համար: Պաշտոնյան կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին օգնել լուծելու հակամարտությունը, գրում է Bloomberg-ը:
Ըստ Բաշագի, Լիբիայի կառավարության և Միացյալ Նահանգների համագործակցության շնորհիվ սեպտեմբերին ուժգին ավիահարվածների ենթարկվեցին ԴԱԻՇ խմբավորման զինյալները: Բայց գեներալ Խալիֆ Հաֆթարի խմբի կողմից սկսված պատերազմի պատճառով ահաբեկչական կազմակերպությունը կարողացավ վերակազմավորվել: Եվ հակամարտությունը կարգավորելու ՄԱԿ-ի ջանքերը չեզոքացան, երբ ռուսաստանցի վարձկանների «Վագներ» խմբի (ռուսական ոչ պետական ռազմական կազմակերպություն) ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինը գործողություններ սկսեց, նրանք ներկայում կռվում են Տրիպոլիի մերձակայքում գտնվող Հաֆթարի ուժերի հետ:
«Ռուսները միջամտեցին, որպեսզի սաստկացնեն ճգնաժամը, այլ ոչ թե լուծում գտնեն»,- հայտարարել է նախարարը:

Глава МВД Ливии обвиняет Россию в разжигании войны
Министр внутренних дел правительства Ливии, поддерживаемого ООН, Фатхи Башага обвиняет Россию в разжигании войны для расширения влияния на нефтедобывающие районы страны. Чиновник призвал США оказать помощь в урегулировании конфликта, пишет Bloomberg.
По словам Фатхи Башага, благодаря сотрудничеству официального ливийского правительства и США, в сентябре были нанесены разрушительные воздушные удары по боевикам «Исламского государства». Но из-за войны, начатой группировкой генерала Халифа Хафтара, террористическая организация смогла перегруппироваться. А усилия ООН, направленные на урегулирование конфликта, были осложнены действиями российских наемников ЧВК «Вагнер» Евгения Пригожина, которые в настоящее время сражаются вместе с силами Хафтара возле Триполи.
«Русские вмешались, чтобы подлить масла в огонь и усилить кризис, а не найти решение, — цитирует Bloomberg Башага.