Բոլիվիայի նախագահը հայտարարել է իր հրաժարականի մասին
Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը նոյեմբերի 10-ին հայտարարել է, որ հրաժարական է տալիս, հաղորդում է Интерфакс-ը։ Մորալեսի խոսքով՝ որոշում է կայացրել պաշտոնաթող լինել, որպեսզի «ընդդիմության առաջնորդները, ովքեր հեղաշրջում էին կազմակերպել, դադարեցնեն այրել հասարակ մարդկանց տները»:
Նշվում է, որ հրաժարականի դիմումներ են ներկայացրել նաև Բոլիվիայի խորհրդարանը, երկրի փոխնախագահ Ալվարո Գարսիա-Լիները և բարձրաստիճան մի շարք պաշտոնյաներ:
Ավելի վաղ Բոլիվիայի զինված ուժերը պարտադրել են նախագահին պաշտոնաթող լինել: Ընդդիմությունն ու արհմիությունները հանդես են եկել նույն կոչով:
Հիշեցնենք, որ Բոլիվիայում կայացած նախագահական ընտրություններից հետո, որտեղ հաղթել էր Էվո Մորալեսը, սկսվել էին բողոքի լայնածավալ ակցիաներ:
Ակցիայի մասնակիցները երկրի իշխանություններին մեղադրում էին ընտրակեղծիքների մեջ, ավելի ուշ ընտրակեղծիքները հաստատվել էին Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության դիտորդները:
Բոլիվիայում բողոքի ակցիաների ընթացքում ընդդիմության ներկայացուցիչները գրավել էին Patria Nueva պետական ռադիոկայանը և Bolivia TV պետական հեռուստաալիքը:

Президент Боливии объявил об отставке
Президент Боливии Эво Моралес в воскресенье, 10 ноября, объявил о своей отставке на фоне протестов в стране. Об этом сообщило агентство Интерфакс.
По словам Моралеса, решение покинуть пост он принял для того, чтобы "устроившие переворот лидеры оппозиции перестали сжигать дома простых людей". При этом он пообещал не отказываться от борьбы.
Отмечается, что прошение об отставке было направлено боливийскому парламенту. Также в отставку подал вице-президент Боливии Альваро Гарсиа-Линера.
Ранее вооруженные силы Боливии попросили президента подать в отставку. С таким же призывом обратились к нему оппозиция и профсоюзы.
Напомним, после президентских выборов в Боливии, победу на которых одержал действующий глава государства Эво Моралес, начались масштабные акции протеста.
Протестующие обвинили власти страны в мошенничестве на выборах, позднее это подтвердил доклад наблюдателей Организации американских государств.
В воскресенье, 10 ноября, Моралес объявил о проведении в стране новых всеобщих выборов, а также о назначении нового состава избирательной комиссии Боливии, однако это не снизило напряженность в стране.