Համաշխարհային պարտքը հասել է ռեկորդային ցուցանիշի
Համաշխարհային պարտքի ծավալը՝ թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր, հասել է ռեկորդային ցուցանիշի՝ 188 տրիլիոն դոլարի, կամ համաշխարհային ՀՆԱ-ի 230%-ի, հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիևան: Այս մասին նա խոսել է Վաշինգթոնում անցկացվող Ժակ Փոլակի 20-րդ ամենամյա գիտաժողովի բացման ժամանակ, գրում է ТАСС գործակալությունը: Ըստ նրա, այս ցուցանիշն «առաջադեմ տնտեսություններ ունեցող երկրների համար գտնվում է այնպիսի մակարդակի վրա, որը չի եղել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր»:
Գեորգիևան նշել է, որ անհրաժեշտ է լուծում գտնել ստեղծված իրավիճակի համար, քանի որ նման ծավալ ունեցող պարտքը ռիսկեր է ստեղծում գլոբալ տնտեսության և ֆինանսական կայունության համար:

Мировой долг достиг рекордных $188 трлн
Объем мирового долга - государственного и частного - достиг рекордного значения в $188 трлн, или 230% мирового ВВП, заявила директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева, открывая XX ежегодную конференцию имени Жака Полака в Вашингтоне.
По ее словам, показатель "госдолга в странах с развитой экономикой находится на уровне, которого не было со времен Второй мировой войны".
Георгиева подчеркнула, что необходимо найти решение сложившейся ситуации с мировым долгом, поскольку такой высокий показатель создает риски для глобальной экономической и финансовой стабильности.