Եվրոպական բանկերը մտադիր են հրաժարվել Visa-ից և MasterCard-ից. AFP
Առնվազն 20 եվրոպական բանկ ցանկանում է համաեվրոպական վճարային համակարգ ստեղծել, որը կփոխարինի ամերիկյան Visa և MasterCard-ին, այս մասին գրում է Agence France-Presse գործակալությունը՝ վկայակոչելով արդյունաբերության ոլորտում իր աղբյուրներին:
Ծրագիրը կոչվում է PEPSI (Pan-European Payment System Initiative): Ըստ աղբյուրների՝ ծրագրի օգնությամբ հնարավոր կլինի կառավարել բոլոր տեսակի ապօրինի վճարումները: Հայտնի է, որ գաղափարը ծագել է դեռևս 2017-ին: Այնուհետև, Եվրոպական կենտրոնական բանկը հետաքրքրվել է Եվրոպայում վճարումների ազատ համակարգի ստեղծմամբ:
Գործակալությունը նշում է, որ ֆինանսական ոչ մի կառույց դեռ չի հաստատել իր մասնակցությունն այս համակարգին: Միևնույն ժամանակ, հայտնի է, որ աշխատանքներում ներառվելու են ֆրանսիական բանկերի մեծամասնությունը, ինչպես նաև գերմանական Deutsche Bank-ը:

СМИ узнали о планах европейских банков отказаться от Visa и MasterCard
По меньшей мере 20 европейских банков ведут совместную разработку общеевропейской платежной системы, которая заменит американские, включая Visa и MasterCard. Об этом пишет AFP со ссылкой на источники в отрасли.
Эта разработка получила название PEPSI (Pan-European Payment System Initiative). По словам источников, с ее помощью можно будет управлять всеми видами дематериализованных платежей.
Источник AFP в банковском секторе Франции сообщил агентству, что эта идея зародилась еще в 2017 году. Тогда, по его словам, Европейский центральный банк (ЕЦБ) задался вопросом суверенитета платежей в Европе.
Агентство отмечает, что ни одно финансовое учреждение не подтвердило свое участие в создании такой платежной системы. При этом источники заявили AFP о включении в работу большинства французских банков, а также немецкого Deutsche Bank.