Թուրքական ԶՈւ-երը քրդերի մոտ հայտնաբերել են ԱՄՆ ականանետային հրետանային գնդակներ
Թուրքական Զինված ուժերը Սիրիայում հայտնաբերել են քրդական ուժերի պահեստ՝ ԱՄՆ ականանետային հրետանիների գնդակներով, գրում է Anadolu-ն:
Գործակալության տվյալներով՝ ականանետային հրետանիների գնդակները պահվել են հատուկ պահեստւմ՝ «հակառակ ԱՄՆ-ի այն խոստումներին, որ զենք ու զինամթերքը դուրս է բերվել Սիրիայից»:
Առգրավված 60 արկղերից յուրաքանչյուրում պահվել է ԱՄՆ-ում արտադրված 120 մմ երկու ականանետային հրետանային գնդակ։
Հոկտեմբերի 17-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագիրը՝ «Խաղաղության աղբյուր» գործողության վերաբերյալ, ներառում է Սիրիայի հյուսիս-արևելքում քրդական ուժերի կողմից զենքի հանձնմանը:

Турецкие военные обнаружили у курдов склад с миномётными снарядами США
Турецкие военные обнаружили в Сирии склад, использовавшийся курдскими формированиями, на котором хранились миномётные снаряды США, сообщает Anadolu.
Как пишет агентство, снаряды хранились на складах РПК «вопреки обещаниям США забрать оружие и боеприпасы», доставленные формированиям.
В каждом из 60 изъятых ящиков хранятся по два миномётных снаряда калибра 120 мм, которые могут достигать цели с расстояния 8 км.
17 октября министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что договорённость с Соединёнными Штатами о приостановке операции «Источник мира» включает в себя и сдачу оружия курдскими формированиями на северо-востоке Сирии.