ԱՄՆ-ը հետաքննություն է սկսում TikTok-ի սեփականատիրոջ նկատմամբ. Reuters
Միացյալ Նահանգների արտաքին ներդրումների հանձնաժողովն (CFIUS) սկսել է ստուգումներ անցկացնել չինական ByteDance Technology ընկերության նկատմամբ, որին պատկանում է TikTok սոցիալական ցանցը, ամերիկյան Musical.ly սերվիսը, գրում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
Ըստ գործակալության՝ ByteDance Technology-ին Musical.ly սերվիսը ձեռք է բերել երկու տարի առաջ 1 միլիարդ դոլարով, որը հետագայում միավորել է TikTok-ի հետ: Գործարքը կնքելու ժամանակ չինական ընկերությունը չի դիմել CFIUS-ին թույլտվության համար, ինչը հանձնաժողովին իրավունք է տալիս ստուգել այս գործարքում պարունակող ռիսկերը, որոնք կարող են ԱՄՆ-ի համար լինել ազգային անվտանգության խնդիր:
Ըստ Reuters-ի՝ TikTok-ի սեփականատերը ներկայումս բանակցում է CFIUS-ի հետ այն միջոցների վերաբերյալ, որոնք կարող են ձեռնարկվել՝ Musical.ly սերվիսի ակտիվների օտարումից խուսափելու համար:

Reuters: в США начали расследование в отношении владельца TikTok
Комитет по иностранным инвестициям в США (CFIUS) начал проверку в отношении приобретения китайской ByteDance Technology, владеющей социальной сетью TikTok, американского сервиса Musical.ly. Об этом сообщило в пятницу со ссылкой на источники агентство Reuters.
По его данным, ByteDance Technology приобрела Musical.ly два года назад за $1 млрд, объединив его позднее с TikTok. При покупке китайская компания не обращалась за разрешением к CFIUS, что дает комитету право проверить эту сделку на предмет рисков, который она может представлять для национальной безопасности США.
Как отмечает Reuters, в настоящее время владелец TikTok ведет переговоры с CFIUS о мерах, которые могут быть приняты, чтобы избежать отчуждения приобретенных им активов Musical.ly.