Զելենսկին հայտնել է ՌԴ-ի՝ G8 վերադառնալու պայմանները
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Facebook-ի իր էջում անդրադարձել է Ռուսաստանի՝ G8 վերադարձի հնարավորությանը. «Բռնակցված Ղրիմի վերադարձը, Դոնբասում ռազմական գործողությունների դադարեցումը և Կրեմլի կողմից ապօրինի պահվող ավելի քան 100 քաղաքացիներն ու ուկրաինացի նավաստիների ազատ արձակումը իսկապես լուրջ ազդանշան կլինի աշխարհին, որ Ռուսաստանը պատրաստ է իր տեղը զբաղեցնել բարձր դիվանագիտության օրակարգում»,- գրել է Զելենսկին:
Նրա խոսքով՝ 2014 թվականի մարտից, երբ դադարեցվեց G8-ին Ռուսաստանի անդամակցությունը, իրավիճակը չի փոխվել. Ղրիմը չի վերադարձել Ուկրաինային, իսկ Դոնբասում մարտերը դեռ շարունակվում են:

Зеленский назвал условия для воссоздания G8 с участием России
Президент Украины Владимир Зеленский написал в Facebook, что условиями для возвращения России в G8 являются передача Крыма, освобождение украинских политзаключенных и арестованных моряков, а также прекращение боевых действий в Донбассе.
«Возвращение оккупированного Крыма, прекращение боевых действий в Донбассе и освобождение более 100 политических и украинских моряков, которых удерживает Кремль, станет действительно серьезным сигналом миру о том, что Россия готова принять свое место в повестке дня высокой дипломатии», — заявил Зеленский.
По его словам, с марта 2014 года, когда членство России в G8 было приостановлено, ситуация не изменилась: Крым так и не вернулся в состав Украины, а в Донбассе по-прежнему идут боевые действия.