G7 գագաթնաժողովն առաջին անգամ կարող է ավարտվել առանց համատեղ փաստաթղթի ստորագրման․ ԶԼՄ
G7 երկրների առաջնորդների հանդիպումը կանցկացվի օգոստոսի 24-26-ը Բիարիցում, սակայն այն կարող է ավարտվել առանց համատեղ փաստաթղթի ստորագրման: Այս մասին հաղորդում է Ճապոնիայի հանրային հեռուստատեսությունը (NHK):
Այս տարի առևտրի և գլոբալ տաքացմանն առնչվող տարաձայնությունների պատճառով G7 երկրները կարող են հրաժարվել ստորագրել համատեղ հայտարարությունը: Ճապոնական հեռուստատեսությունը նշում է, որ սա առաջին նման դեպքն է 1975 թվականից ի վեր, երբ կազմավորվեց այս միությունը:
G7 գագաթնաժողովի թեման այս տարի Ֆրանսիայի իշխանությունների առաջարկով կրում է պայքար անհավասարության դեմ խորագիրը:

СМИ: саммит G7 впервые может завершиться без подписания совместного коммюнике
Встреча лидеров стран G7, которая пройдет 24-26 августа в Биаррице, может завершиться без подписания совместного коммюнике. Об этом во вторник сообщило японское общественное телевидение (NHK).
Как оно отмечает, из-за наличия разногласий по вопросам торговли и борьбы с глобальным потеплением в этом году страны G7 могут отказаться от подписания совместного заявления. Это станет первым подобным случаем с момента основания данного формата в 1975 году, отмечает японское телевидение.
Саммит Группы семи пройдет в городе Биарриц на юго-западе Франции с 24 по 26 августа. Как объявили ранее французские власти, главной его темой станет борьба против неравенства.