«Գրենլանդիան չի վաճառվում»․ Դանիայի վարչապետ
Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենը, ի պատասխան Գրենլանդիան ձեռք բերելու ԱՄՆ-ի մտադրությանը, հայտնել է, որ կղզու վաճառքի մասին «անհեթեթ խոսակցությունները պետք է դադարեցվեն»:
Օգոստոսի 18-ին Մետտե Ֆրեդերիկսենը ժամանել է Գրենլանդիայի մայրաքաղաք Նուուկ, որտեղ հանդիպել է ազգային կառավարության ղեկավարի հետ: Մասնավորապես, նրանք քննարկել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջիկա այցը Դանիա, որը նախատեսված է երկու շաբաթից:
«Կան շատ կարևոր հարցեր, որոնց մասին կարելի է խոսել մեր քաղաքական գործիչների հետ, բայց Միացյալ Նահանգների առաջարկը դրանցից մեկը չէ»,- հավելել է Դանիայի վարչապետը:

Гренландия не продается․ Премьер-министр Дании
Премьер-министр Дании Метте Фредериксен в ответ на сообщения о намерениях США приобрести Гренландию заявила, что разговоры о продаже острова прекращены.
Премьер-министр 18 августа прибыла в столицю Гренландии- Нуук, где она встретится с председателем национального правительства. В частности, они обсуждят вопрос предстоящего визита американского президента Дональда Трампа в Данию, запланированного через две недели.
"Есть много важных вещей, о которых можно поговорить с политиками Гренландии, но предложение от США не одно из них",-отметила Метте Фредериксен.
Она добавила, что дискуссия о Гренландии явлется абсурдной.
Она добавила, что у Дании есть другие вопросы, которые хотелось бы обсудить с президентом США. В частности, разговор пойдет об условиях сотрудничества с США в Арктике.