Ինչո՞ւ Զելենսկին չի ճանաչում Ղրիմի ներկայիս կարգավիճակը․ փորձագետ
Ղրիմի վերաինտեգրման ռազմավարության մշակումը ցույց է տալիս, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին չի ցանկանում որևէ քայլ կատարել թերակղզու Ռուսաստանի կազմում ճանաչելու և հակառուսական քաղաքականության հիմնական հոսքից հեռանալու համար։ Այս կարծիքն է հայտնել Ղրիմի քաղաքական վերլուծաբան Դենիս Բատուրինը:
Ավելի վաղ, Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Ռուսլան Ռյաբոշապկան հայտարարել էր, որ օկուպացված տարածքների վերաինտեգրման հարցով աշխատանքային խումբը կմշակի նոր ռազմավարություն՝ Դոնբասի և Ղրիմի տարածքները Կիևի վերահսկողությանը վերադարձնելու համար: Ակնկալվում է, որ մինչև 2020 թվականը կմշակվի Ուկրինայի նախագահի նախաձեռնությունների առաջին փաթեթը:
Ըստ նրա, Ղրիմի և Դոնբասի վերաինտեգրման նոր ռազմավարությունը ետ գնալու և Մինսկի համաձայնագրերից հրաժարվելու քայլ է:
«Զելենսկու համար, պատմության մեջ իր դերի տեսանկյունից, Դոնբասում կրակը դադարեցնելու և ձերբակալվածների փոխանակում սկսելու հնարավորություն կա: Չեմ կարծում, որ նա այլևս ոչինչ չի կարողանա անել»,-հավելել է փորձագետը:

Эксперт рассказал, почему Зеленский не признает статус Крыма
Разработка стратегии реинтеграции Крыма говорит о неготовности президента Украины Владимира Зеленского делать какие-либо шаги в сторону признания российского статуса полуострова и отойти от мейнстрима антироссийской политики, считает крымский политолог Денис Батурин.
Ранее заместитель главы офиса президента Украины Руслан Рябошапка заявил, что рабочая группа по вопросам реинтеграции оккупированных территорий будет разрабатывать стратегию по возвращению неподконтрольных Киеву территорий Донбасса и Крыма. Ожидается, что к 2020 году будет наработан первый пакет инициатив главы государства.
По его словам, новая стратегия реинтеграции Крыма и Донбасса выглядит как вариант отхода и забалтывания Минских соглашений по урегулированию.
"Для Зеленского, с точки зрения роли в истории, есть возможность прекратить огонь на Донбассе и начать обмен пленными. Я не думаю, что больше, он не то что сумеет, решится сделать", - подчеркнул политолог.