Էրդողանը ծրագրում է հարձակվել ԱՄՆ-ի դաշնակիցների վրա․ The Times
Սեփական անվտանգության պահմանման համար Անկարան մտադիր է քրդական զինված խմբավորումները հեռացնել երկրի հարավային սահմանից՝ չնայած ԱՄՆ-ի կողմից ցուցաբերվող աջակցությանը, հայտնում է բրիտանական The Times պարբերականը: Չցանկանալով հրահրել Վաշինգտոնի հետ զինված հակամարտություն, Թուրքիան ձգձգում է հարձակումը՝ փոխարենը փորձելով Վաշինգտոնի հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերել իր կողմից վերահսկվող անվտանգության գոտու սահմանների հարցում:
The Times-ը գրում է, որ նախկինում ԱՄՆ-ն նույնպես աջակցել է Թուրքիայի կողմից հովանավորվող «Սիրիայի ազատ բանակ» (FSA) կոչվող զինված խմբավորմանը, սակայն ներկա պահին Վաշինգտոնն աջակցում է միայն «Իսլամական պետության» դեմ հաղթանակում առանցքային դեր ունեցած «Սիրիայի Ժողովրդական ուժերին» (SDF):
Հրապարակման համաձայն, անցած կիրակի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ռազմական գործողություններ կանցկացվեն Սիրիայի հյուսիսում՝ «Սիրիայի Ժողովրդական ուժերին» (SDF) Թուրքիայի հարավային սահմաններից դուրս մղելու համար, և «Սիրիայի ազատ բանակի» (FSA) բարեկամական զորքերը վերահսկելու են ազատագրված տարածքները: Միակ լուրջ խնդիր է այն է, որ ամերիկյան ռազմական բազան գտնվում է այս գոտում, ուստի նման գործողությունները ՆԱՏՕ-ի երկու դաշնակիցներին կստիպեն դուրս գալ միմյանց դեմ: Ծավալված դիվանագիտական քննարկումները հետաձգեցին Անկարայի ծրագրած հարձակումը, բայց ոչ երկար ժամանակով: Օրինակ՝ SETA կառավարական վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Օմեր Օզկըզըլջիկը կարծում է, որ թուրքական կողմի գործողությունները «անխուսափելի են ստատուս-քվոյի ներկայիս կարգավիճակը պահպանելիս», և Վաշինգտոնը «գուցե չի ցանկանա պահել իր խոստումը՝ փոխելով այն»:
Բրիտանական պարբերականը՝ վկայակոչելով դիվանագետներին, նշում է, որ Էրդողանը Թուրքիայի սահմանում «Սիրիայի Ժողովրդական ուժերի» (SDF) ներկայության մեջ «անվտանգության սպառնալիք է տեսնում, որը պետք է ոչնչացվի»: Միայն ԱՄՆ-ի հետ պատերազմից խուսափելու ցանկությունը նրան կանգնեցնում հարձակումից: Բացի այդ, երկու երկրների միջև հիմնարար տարաձայնությունները չեն լուծվել, մասնավորապես Անկարայի կողմից Ռուսաստանի հակաօդային պաշտպանության ժամանակակից համակարգերի ձեռք բերումը՝ չնայած ԱՄՆ սահմանափակումներին:

Times: Эрдоган планирует напасть на союзников США
Ради своей безопасности Анкара собирается отбросить курдские вооружённые группировки подальше от южной границы, несмотря на поддержку, которую им оказывают Соединённые Штаты, сообщает The Times. Не желая провоцировать вооружённый конфликт с Вашингтоном, Турция откладывает атаку и пытается договориться о протяжённости «безопасной зоны», которую сможет контролировать.
Турция хочет отбросить курдских ополченцев подальше от своей южной границы с Сирией, даже если их поддерживает Вашингтон, пишет The Times. Раньше Соединённые Штаты финансировали и вооружали в том числе Свободную сирийскую армию (FSA), однако теперь помогают только Демократическим силам Сирии (SDF), которые сыграли ключевую роль в победе над ИГИЛ* в этом году. Турция же считает SDF курдскими террористами и поддерживает FSA. По мнению Анкары, Демократические силы Турции являются всего лишь одним из обличий Рабочей партии Курдистана (PKK) — вооружённого формирования курдов в Турции и Ираке, имеющего Марксистско-ленинские корни. Эта партия десятилетиями угрожает Турции и признана США и ЕС терриристической организацией.
Как рассказывает издание, в прошлое воскресенье президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что проведёт военную операцию на севере Сирии, чтобы откинуть Демократические силы Сирии от южных границ Турции, а дружественные войска Свободной сирийской армии будут контролировать освобождённую территорию. Возникает единственная серьёзная проблема: в этой зоне находятся американские военные базы, поэтому такие действия настроят двух союзников НАТО друг против друга. Бурные дипломатические обсуждения задержали планируемую Анкарой атаку, но ненадолго. Так, Омер Озкызылджик из SETA, проправительственного аналитического центра, считает, что турецкая операция — «это неизбежность при сохранении текущего статуса кво», а Вашингтон «может не захотеть выполнять свои обещания по его изменению».
Британская газета отмечает со ссылкой на дипломатов, что Эрдоган видит в присутствии SDF у турецкой границы «угрозу безопасности, которую нужно уничтожить». Только желание избежать войны с США удерживают его от нападения. Кроме того, так и не были решены принципиальные разногласия двух стран, в частности, покупка Анкарой современной российской системы ПВО вопреки запретам Америки.