ԱՄՆ վարչակազմը սառեցրել է արտասահմանյան երկրներին դրամական օգնության հատկացումը. CNN
ԱՄՆ վարչակազմը սառեցրել է Կոնգրեսի կողմից հատկացրած միջոցների մի մասը՝ ուղղված արտասահմանյան երկրներին աջակցելուն: Այս մասին հայտնում է CNN-ը։
Այս միջոցներն այլևս չեն կարող օգտագործվել, քանի դեռ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը և Միացյալ Նահանգների միջազգային զարգացման գործակալությունը (USAID) չեն անցկացրել ռեվիզիա։
Երկու գերատեսչությունները պետք է ուսումնասիրեն, թե որքան գումար է ներկայումս այդ հաշիվներում և ինչպես են դրանք ծախսվում: Գումարները կարող են նորից օգտագործվել աուդիտի ավարտից ընդամենը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, որոնք, ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, կարող են նաև հետաձգվել: Միևնույն ժամանակ, միջոցները պետք է ծախսվեն մինչև սեպտեմբերի 30-ը, երբ ԱՄՆ-ում ավարտվի ֆինանսական տարին, հակառակ դեպքում դրանց օգտագործման թույլտվությունը կկանխվի:
CNN- ի փոխանցմամբ ՝ տվյալ դրամակն միջոցների քանակը կարող է տատանվել 2-4 միլիարդ դոլար: Գումարը հատկացված էր միջազգային կազմակերպությունների, միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների ֆինանսավորման, թմրանյութերի դեմ պայքարի, առողջապահության, զարգացման աջակցության, ինչպես նաև օտարերկրյա պետությունների զինված ուժերին աջակցելու, «Եվրոպայում, Եվրասիայում և Կենտրոնական Ասիայի պետություններին աջակցելու համար»:

CNN: администрация США заморозила часть фондов для помощи иностранным государствам
Администрация США заморозила часть выделенных Конгрессом средств, предназначенных для оказания помощи иностранным государствам. Как сообщает во вторник телекомпания CNN, фонды теперь не могут быть использованы до тех пор, пока Государственный департамент США и Агентство США по международному развитию (USAID) не проведут их ревизию.
Два ведомства должны изучить, сколько средств в настоящее время находится на этих счетах и как они расходуются. Деньги можно будет использовать снова только через три рабочих дня после окончания проверки, которая, как отмечает телеканал, может затянуться. Тем временем средства необходимо израсходовать до 30 сентября, когда в США кончается финансовый год, иначе срок действия разрешения на их использования истечет.
По информации CNN, объем фондов, о которых идет речь, может составлять от $2 млрд до $4 млрд долларов. Средства должны были быть израсходованы на финансирование международных организаций, международных миротворческих миссий, борьбу с наркотиками, здравоохранение, помощь в развитии, а также содействие вооруженным силам иностранных государств и "помощь государствам в Европе, Евразии и Центральной Азии".