Ճոխ պարգևավճարներ. ավելի քան 66 մլն դրամ՝ մոտ 140.000 դոլար՝ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցներին և թաղապետերին. «168 ժամ»
Շաբաթ, 13 հուլիսի, 2019 թ., 10:10
«Երևանի քաղաքապետարանը հերթական ճոխ պարգևավճարներն է հատկացրել իր թվով 117 աշխատակիցներին, ընդհանուր՝ 56,319,500 դրամ։ Ընդ որում, նրանք նման պարգևատրումներ են ստանում եռամսյակը մեկ՝ իրենց աշխատավարձերի կրկնակիից ավելի չափով։ Քաղաքապետ Հայկ Մարությանի անունը պարգևատրվածների ցանկում չկա։
Հայկ Մարությանի բոլոր չորս տեղակալները, գլխավոր ճարտարապետն ու աշխատակազմի քարտուղարը ստացել են ամենաբարձր պարգևավճարը՝ յուրաքանչյուրը 965 հազարական դրամ։ Ամենացածր պարգևավճարը ստացել են օգնականներն ու գործավարները՝ 200 հազար դրամից մի քիչ ավելի։ Բոլորի ուշադրությունը գրավեց այն, որ կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Արարատ Խաչիկյանը, որը բառացիորեն ձախողել է Երևանի աղբահանությունը, և քաղաքը ամիսներ շարունակ համատարած աղբի մեջ է, ստացել է 840 հազար դրամ պարգևավճար։ 840 հազարական դրամներով պարգևատրվել են նաև վարչական շրջանների ղեկավարները, ընդհանուր՝ 10,080,000 հազար դրամ։ Փաստացի, 2019 թվականի երկրորդ եռամսյակում պարգևատրման համար ծախսվել է ավելի քան 66 մլն դրամ (66,399,500)։
168.am-ի հետ զրույցում Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը հիշեցրեց, որ դեռևս նոր գումարման ավագանու գործունեության մեկնարկին իրենք հայտարարել էին, որ կա աշխատավարձերի բարձրացման անհրաժեշտություն, և երկար ժամանակ անցավ, մինչև քաղաքապետարանը ներկայացրեց աշխատավարձերի բարձրացման նախագիծը, որն իրենից ենթադրում էր աշխատավարձերի անհամաչափ բարձրացում»։

«168 жам»։ Мэрия Еревана выплатила очередные премии на сумму более 56 млн драм
Газета «168 жам» пишет։ «Мэрия Еревана выплатила очередные премии на сумму 56, 319, 500 драм․ При этом такие премии сотрудники получают ежеквартально в размере, более чем вдвое больше их заработной платы. Имя мэра Айка Марутяна в списке получивших премии нет․
Все четыре заместителя мэра, главный архитектор и штатный секретарь Айка Марутяна получили самую высокую премию - каждый по 965 тыс․ драм. Самую низкую премию получили помощники и администраторы - чуть более 200 тыс․драм.
Внимания заслуживает тот факт, что начальник управления коммунального хозяйства Арарат Хачикян, который буквально провалил вывоз мусора в Ереване, получил премию в размере 840 тыс․ драм. Главы административных районов также получили по 840 тыс. драм. Фактически, во втором квартале 2019 года на премии было потрачено более 66 миллионов драм (66, 399, 500).
В беседе с 168.am руководитель фракции «Луйс» Совета старейшин Еревана Давид Хажакян напомнил, что в начале работы Совета нового созыва они объявили, что необходимо повысить зарплаты, и потребовалось много времени, чтобы мэрия представила проект повышения зарплаты, который предполагает непропорциональное повышение зарплаты».