Huawei-ն ամերիկացի գարծընկերներին հայրենիք է ուղարկել
Չինական Huawei կազմակերպությունն իր աշխատակիցներին հրամայել է դադարեցնել ամերիկացի գործընկերների հետ հանդիպումները, ինչպես նաև ամերիկացի աշխատողներին հետ է ուղարկել իրենց հայրենիք այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ Առևտրի նախարարությունը մայիսի կեսերին Huawei-ն ընդգրկել է սև ցուցակում. այս մասին հաղորդում է Financial Times-ը:
Financial Times-ին տված հարցազրույցի ընթացքում ընկերության գլխավոր ռազմավարության մշակող Դան Վեն Շուանն ասել է, որ բոլոր ամերիկացիներն, ովքեր աշխատում են Huawei-ի կենտրոնակայաններում՝ հետազոտությունների և զարգացման ոլորտներում, երկու շաբաթ առաջ հետ են ուղարկվել ԱՄՆ:
«Մենք չգիտենք, թե ինչ է կատարվում…Մենք չգիտենք օրենքի սահմանափակումները և պետք է բացարձակապես արդար լինենք»,- ասել է Դան Վեն Շուանը:

Huawei выслала на родину американских партнеров, сообщили СМИ
Китайская компания Huawei приказала своим сотрудникам прекратить совещания с партнерами из США, а также выслала американцев на родину после того, как министерство торговли США в середине мая внесло китайскую компанию Huawei в черный список, сообщает газета Financial Times.
Как сообщил в интервью газете главный разработчик стратегии компании Дан Вэнь Шуань, все американские граждане, работающие в области исследований и разработок в штаб-квартирах Huawei, были высланы обратно в США две недели назад.
"Мы не знаем, что произойдет…Мы не знаем разграничения закона, и мы должны быть абсолютно чисты", - сказал газете Дан Вэнь Шуань.