Ուկրաինայի խորհրդարանի խոսնակի դեմ հայց է ներկայացվել
Ուկրաինայի ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոն (NABU) քրեական գործ է հարուցել Վերին Ռադայի նախագահ Անդրեյ Պարուբիի դեմ, հաղորդում է Украинские новости-ն:
Գործը հարուցվել է «իշխանության կամ պաշտոնական դիրքի չարաշահման» և «պաշտոնատար անձանց կողմից բյուջետային միջոցներն անձնական նպատակներով կիրառելու» հոդվածներով:
Նման հոդվածների դեպքում պատժամիջոցները նախատեսում են տուգանք կամ ազատազրկում՝ մինչև 3 տարի ժամկետով, որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքի սահմանափակում՝ դարձյալ 3 տարի ժամկետով:
Հակակոռուպցիոն բյուրոյի տվյալներով, հետաքննությունը շարունակվում է:
Ավելի վաղ Կիևի Սոլոմենսի շրջանային դատարանն Ուկրաինայի ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոյից պահանջել էր վարույթ հարուցել Պարուբիի դեմ: Նրա մամլո քարտուղար Անդրեյ Կովալևը հայտարարել էր, որ քրեական գործի վերաբերյալ տեղեկատվությունը կեղծ է:

На Украине возбудили дело против спикера Рады Парубия
Национальное антикоррупционное бюро Украины (НАБУ) возбудило уголовное дело против спикера Верховной рады Андрея Парубия, сообщили в ведомстве агентству "Украинские новости".
Дело возбудили по статьям "Злоупотребление властью или служебным положением" и "Нецелевое использование бюджетных средств должностным лицом".
Санкции этих статей предусматривают штраф или ограничение свободы на срок до трех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
По информации Антикоррупционного бюро, сейчас идет досудебное расследование.
Ранее Соломенский районный суд Киева обязал НАБУ возбудить дело в отношении Парубия. Его пресс-секретарь Андрей Ковалев заявил, что информация об уголовном деле — фейк.