«ՄԻԵԴ-ը մերժել էր Կառավարության բոլոր պնդումներն այն մասին, որ 2008թ․ մարտի 1-ի վաղ առավոտյան հավաքն Ազատության հրապարակում խաղաղ չի եղել»․ Վահե Գրիգորյան
Հինգշաբթի, 25 ապրիլի, 2019 թ., 13:55
Փաստաբան Վահե Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այսօր՝ 25/04/2019-ին, ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի վճիռը։ Սույն դիմումը ներկայացվել էր 30/08/2008-ին և վերաբերում էր նախագահ Տեր-Պետրոսյանի՝ 2008-ի նախագահական ընտրություններին հաջորդած հետընտրական շրջանում բողոքի խաղաղ հավաքների իրավունքի խախտմանը, ինչպես նաև՝ այդ խախտումների դեմ Հայաստանում արդյունավետ պաշտպանության միջոցների բացակայությանը, իր՝ Ազատության հրապարակում ձերբակալության և ազատ տեղաշարժի սահմանափակմանը 2008-ի մարտի 1-ից մինչև 20-ը ընկած ժամանակահատվածում, ինչպես նաև՝ իր իրավունքների խախտումները քաղաքական հայացքների հիմքով խտրականության դեմ։ Խաղաղ հավաքների իրավունքի մասով․ ՄԻԵԴ-ը մերժել էր Կառավարության բոլոր պնդումներն այն մասին, որ 2008-ի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան հավաքն Ազատության հրապարակում խաղաղ չի եղել։ Այն արձանագրել է, որ այդ հավաքի խաղաղ բնույթը հերքող որևէ ապացույց Կառավարության կողմից ներկայացված չի եղել և, հետևելով Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով զարգացրած իր դիրքորոշմանը, եզրահանգել է, որ խաղաղ հավաքի ցրելը չի ունեցել որևէ հիմնավորում, պատճառաբանվել է կասկածելի հանգամանքների վկայակոչմամբ, առանց նախապես զգուշացման և ուժային միջամտությամբ։ Այս ամենը համարվել է որպես մի միջոց, որին պետությունը չէր կարող դիմել ողջամտության սահմաններում։ Արդյունքում՝ խախտվել է դիմողի խաղաղ հավաքների ազատությունը։ Արդյունավետ պաշտպանության իրավունքի մասով․ ՄԻԵԴ-ն այս մասով նույնպես ճանաչել է իրավունքի խախտում, արձանագրելով, որ դիմողը չի ունեցել իր խաղաղ հավաքների ազատության խախտման դեմ արդյունավետ պաշտպանություն Հայաստանում։ Խտրական վերաբերմունքի մասով․ խտրականության արգելքի խախտման մասով դիմողի պահանջները ՄԻԵԴ-ն անհրաժեշտ չի համարել քննել՝ հաշվի առնելով արդեն իսկ հանգած եզրակացությանը խաղաղ հավաքների և ազատ տեղաշարժի իրավունքների մասով։ Անձնական ազատության և ազատ տեղաշարժի իրավունքի մասով․ ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ չնայած դիմողի տնային կալանքի մասին մտահոգիչ և արժանահավատ զեկույցներին, այս հարցը ներպետական բողոքարկման առարկա չէր դարձվել և դատարանն իր տնօրինության տակ չի ունեցել բավարար ապացույցներ հաստատապես համոզված լինելու համար, թե արդյոք պետական պահպանության ծառայությունը վերազանցել է իր պարտականությունները և արդյոք դիմողի անձնական ազատության և ազատ տեղաշարժի իրավունքները խախտվել են»։

Ваге Григорян: ЕСПЧ вынес решение по делу «Левон Тер-Петросян против Армении»
Адвокат Ваге Григорян на своей странице в Facebook пишет: «Сегодня, 25/04/2019, Европейский Суд по правам человека (ЕСПЧ) вынес решение по делу «Левон Тер-Петросян против Армении». Это заявление было подано 30/08/2008 и касается нарушения права президена Тер-Петросяа на проведение мирных собраний в период после президентских выборов 2008 года, а также отсутствия эффективных средств правовой защиты в Армении, его ареста на площади Свободы и ограничения свободы передвижения в период с 1 марта по 20 марта 2008 года, а также проявления в его отношении дискриминации за его политические взгляды.
По части права на мирные собрания
ЕСПЧ отклонил все утверждения правительства о том, что митинг на площади Свободы утром 1 марта 2008 года не был мирным. Суд зафиксировал, что какого-либо доказательства, отрицающего мирный характер этого собрания, не были представлены правительством, и, следуя своей позиции по делу «Сагателян против Армении», пришел к выводу, что разгон мирного собрания не имел оснований, был обоснован подозрительными обстоятельствами, был проведен без предубреждения и при силовом вмешательстве. Все это рассматривалось как средство, к которому государство не могло прибегнуть в рамках разумности. В результате была нарушена свобода мирного собрания заявителя.
По части права на эффективное средство правовой защиты
В этой части ЕСПЧ также признал нарушение закона, отметия, что заявитель не имел эффективного средства защиты против нарушения свободы мирных собраний в Армении.
По части дискриминации
ЕСПЧ не счел необходимым рассматривать требования заявителя о нарушении запрета на дискриминацию, принимая во внимание уже вынесенные заключения относительно прав на мирные собрания и свободу передвижения.
По части права на личную свободу и права на свободу передвижения
ЕСПЧ отметил, что, несмотря на достоверные и вызывающие беспокойство доклады о домашнем аресте заявителя, этот вопрос не стал предметом внутригосударственного обжалования, и у суда не было достаточных доказательств, чтобы быть полностью уверенным в том, превысила ли Служба государственной охраны свои обязательства и были ли нарушены права заявителя на личную свободу и свободу передвижения».