Սիլվա Համբարձումյանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կաշառք տալու մասին
Լրագրողների հարցին, թե Արամ Հարությունյանի գործից բացի Ձեր դեմ գործ են հարուցել Ռոբերտ Քոչարյանը, Մանվել Գրիգորյանը, արդյոք Ռ․ Քոչարյանի գործով ծանուցում ստացե՞լ եք, Սիլվա Համբարձումյանը պատասխանել է, որ ծանուցում չի ստացել, եթե ստանար, անպայման կմասնակցեր։
Հարցին՝ շարունակո՞ւմ եք պնդել, որ կաշառք եք տվել Ռ․ Քոչարյանին, և տեղյա՞կ եք արդյոք՝ հասե՞լ է տված գումարը Քոչարյանին, թե՞ ոչ, պատասխանել է․ «Դե, եթե հասած չլիներ, ինձ կխանգարեին․ ուրեմն հասել է, որ չեն խանգարել իմ գործարքն իրականացնել»։
Հիշեցնենք, որ Սիլվա Համբարձումյանը 02.11.2018 թվականին «Հայացք» մամուլի ակումբում ասուլիսի ժամանակ հնչեցրել էր հետևյալ արտահայտությունը․ «Ես 2008 թվականին խոշոր գործարք եմ արել արաբների հետ և ինձ չխանգարելու համար վճարել եմ և՛ հանրապետության նախագահին՝ Քոչարյան Ռոբերտին և՛ ․․․»:
Նշենք, որ այս արտահայտության համար, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռուբերտ Քոչարյանն ընդդեմ քաղաքացի Սիլվա Համաբարձումյանի հայց է ներկայացրել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Сильва Амбарцумян о взятке Кочаряну։ Я не получала повестки в суд по иску Р․Кочаряна
Я не получала повестки в суд по иску Роберта Кочаряна, если бы получила, то обязательно бы приняла участие в судебном заседании․ Об этом в беседе с журналистами заявила предпринимательница Сильва Амбарцумян․ На вопрос, продолжает ли она настаивать на том, что дала взятку Р. Кочаряну и дошли ли эти деньги ему, Амбарцумян ответила։ «Ну, если бы не дошли, мне бы помешали. Значит дошли, поскольку мне не помешали заключить сделку».
Напомним, что Сильва Амбарцумян 02.11.2018 года во время пресс-конференции в пресс-клубе «Айацк» озвучила следующую фразу: «Я в 2008 году заключила крупную сделку с арабами и для того, чтобы мне не мешали, я заплатила и президенту Армении – Кочаряну Роберту и…»․
Отметим, что за эту фразу второй президент Армении Роберт Кочарян подал иск в суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана против Сильвы Амбарцумян с требованием опровергнуть информацию, представляющую собой клевету, а также о взыскании компенсации в размере двух миллионов драмов․