Թրամփը մտադիր է Թուրքիային և Հնդկաստանին զրկել ԱՄՆ շուկա արտոնյալ մուտքի իրավունքից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է Թուրքիային և Հնդկաստանին զրկել ԱՄՆ շուկա արտոնյալ մուտքի իրավունքից: Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Տեղեկացնում եմ, որ մտադիր եմ դադարեցնել Թուրքիայի և Հնդկաստանի՝ ԱՄՆ շուկա արտոնյալ մուտքի իրավունքը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Իր որոշումն ԱՄՆ նախագահը բացատրել է նրանով, որ Թուրքիան «գերազանցել է» արտոնյալ մուտքի իր իրավունքը, որը տրամադրվել էր 45 տարով:
«Թուրքիայի տնտեսությունն աճել է և դիվերսիֆիկացվել: ՀՆԱ-ի աճը բնակչության օգտին է, աղքատության մակարդակի նվազեցումն ու դիվերսիֆիկացումը վկայում է Թուրքիայի տնտեսական զարգացման բարձր մակարդակի մասին»,- ասվում է նախագահի ուղերձում:
Թրամփը նաև նշել է, որ Հնդկաստանը ևս զրկվում է «արտոնյալի» կարգավիճակից, քանի որ «Հնդկաստանը Միացյալ Նահանգներին չի կարողացել երաշխավորել, որ կապահովի իր շուկա հավասար և ընդունելի հասանելիությունը, ինչպես նախատեսվում էր»:

Трамп намерен лишить торговых льгот Турцию и Индию
Президент США Дональд Трамп намерен лишить Турцию льгот по выходу на американский рынок. Об этом стало известно из текста, который во вторник, 5 марта, распространили представители Белого дома.
— Уведомляю, что намерен прекратить статус Турции как развивающейся страны-реципиента (торговых льгот) в соответствии со всеобщей системой тарифных преференций (GSP),— значится в послании.
Свое решение американский лидер объясняет тем, что Турция уже «переросла» свои права на льготу, которая предоставлялась ей порядка 45 лет.
— За четыре с половиной десятилетия экономика Турции выросла и диверсифицировалась. Увеличение ВВП на душу населения, снижение уровня бедности и диверсификация экспорта по торговым партнерам и по секторам — все это свидетельствует о повышении уровня экономического развития Турции, — отмечается в президентском послании.
Также Трамп намерен лишить статуса «льготника» и Индию — в силу того, что «Индия не смогла гарантировать Соединенным Штатам, что она обеспечит равный и приемлемый доступ к рынкам Индии, как это предусмотрено».
При этом по результатам 2017 года именно Индия стала лидером по экспорту среди стран-участниц GSP — в США из этого государства было ввезено товаров почти на шесть миллиардов долларов.