Հայերի վրա հարձակման պատճառով ԱՄՆ Կոնգրեսն արգելել է զինել Էրդողանի թիկնազորին
ԱՄՆ Կոնգրեսն արգելել է զինել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի թիկնազորին: Այս մասին հաղորդում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Կոնգրեսի ընդունած իրավական ակտում ասվում է, որ ԱՄՆ-ն զենք չի վաճառի Թուրքիայի նախագահի թիկնազորին, քանի դեռ երկրի պետքարտուղար Մայք Փոմփեոն օրենսդիր մարմնին չի ներկայացրել 2017-ի մայիսին Վաշինգթոնի կենտրոնում խաղաղ ցույց անցկացնող հայերի, քրդերի, հույների և ասորիների վրա Էրդողանի թիկնապահների հարձակման փաստով փաստաթուղթը:
Կոնգրեսը նաև արգելել է Անկարային F-35 կործանիչներ վաճառել, քանի դեռ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը համապատասխան զեկույց չի ներկայացրել Թուրքիայի կողմից С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի գնման հետևանքների մասին:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբն (ANCA) ու Ամերիկայի հույն առաջնորդների խորհուրդը (HALC) ողջունել են Կոնգրեսի ընդունած որոշումը: Այն ներկայացվել է նախագահ Դոնալդ Թրամփին ստորագրման համար:

Из-за нападения на армян Конгресс США запретил вооружать охрану Эрдогана
Конгресс США наложил запрет на продажу оружия американского производства охране президента Турции Реджепа Таийпа Эрдогана.
В принятом Конгрессом правовом акте говорится, что США не будут продавать оружие охране турецкого президента, пока Госсекретарь страны Майк Помпео не представит в законодательном органе соответствующий доклад по факту нападения телохранителей Эрдогана на армян и курдов, мирно проводивших демонстрацию в центре Вашингтона в мае 2017 года.
Конгресс также запретил продажу американских истребителей F-35 Анкаре, пока Минобороны США не представит соответствующий доклад о последствиях покупки российских ЗРС С-400 со стороны Турции.
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) и Совет греко-американских лидеров (HALC) поприветствовали принятое Конгрессом решение.
В настоящее время документ направлен на подпись к президенту США Дональду Трампу.
Турция ранее вела переговоры по закупке боеприпасов, полуавтоматических винтовок и другого оружия на 1,2 млн долларов для охраны президента.