Al Jazeera-ն պատմել է սիրիահայ փախստական ոսկերչի կյանքի մասին
Արաբական Al Jazeera հեռուստաալիքի կայքը հոդված է հրապարակել Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի և նրանց կյանքի մասին:
Ներկայացնելով 31-ամյա ոսկերիչ Վահե Հովհաննիսյանին, Al Jazeera-ն նշում է, որ նա այն 10 հազար քրիստոնյա հայերից էր, ով վերադարձավ Հայաստան Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ:
Վահեն 2 տարի առաջ ապրում էր Հալեպում, աշխատանքի գնալիս ամեն անգամ փախչում էր դիպուկահարների դիտակետից:
«Իմ տանն ապրելիս յուրաքանչյուր օր ես գիտեի, որ պետք է միշտ ձախ գնամ, հակառակ դեպքում՝ ինձ կսպանեին: Մեր շրջանում կար մի փոքր տարածք, որը ստիպված էի միշտ շրջանցել՝ աշխատանքի վայր հասնելու համար: Ես գիտեի, որ այնտեղ դիպուկահար կա և վազելով էի անցնում, որպեսզի նա չկարողանա նշան բռնել ինձ վրա: Ամեն օր ստիպված էի վազել»,- պատմում է Վահեն:
2016թ. սկզբին՝ նախքան Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կողմից Հալեպի վրա գրոհը, Հովհաննիսյանի տան առաջ հրթիռ էր պայթել:
«Հրթիռն ընկավ հենց մեր շենքի վրա: Անիմաստ էր փախչել կամ թաքնվել»,- պատմում է նա: Պայթյունը գրեթե հողին էր հավասարեցրել տունը:
«Այդ պահին ես հասկացա, որ պետք է լքեմ Սիրիան: Տաքսի վարձեցի և ծնողներիս ու կատվիս՝ Վիտոյի հետ հասա Լիբանանի սահման: Այնտեղ ավտոստոպով հասա Բեյրութ, որտեղից էլ՝ ինքնաթիռով Երևան: Մենք կարող էինք վերցնել միայն մեր անձնական իրերն ու հագուստը: Մենք այնտեղ թողեցինք ամեն ինչ, բնակարանն ամբողջովին կահավորված էր: Բանալին թողեցինք մեր հարևանի մոտ»,- պատմում է 31-ամյա ոսկերիչը:
Կայքը հիշեցնում է, որ 1915թ. օսմանյան ուժերի իրականացրած զանգվածային սպանություններից հետո Հալեպը սրբավայր էր դարձել քրիստոնյա հայերի համար:
«Սիրիայում հայերն ապրել են դարերով: Հայոց ցեղասպանությունից հետ մեծ սփյուռք ձևավորվեց: Այդ ցնցման մասին հիշողությունը նրանց մշակութային ժառանգության կարևոր մասն է»,- ասում է Լեհաստանի Ադամ Միցկևիչի անվան համալսարանի ազգաբանության և մարդաբանության պրոֆեսոր Ադամ Պոմեցինսկին:
IDeA հիմնադրամից Արմեն Մինասյանն էլ ասում է. «Մենք առաջին ձեռքից իմացանք՝ ինչ է նշանակում լինել փախստական»:
Al Jazeera-ն նշում է, որ ՀՀ կառավարությունը քաղաքացիություն և աշխատանքի իրավունք է տալիս սիրիացի փախստականներին: Հովհաննիսյանի ծնողները քաղաքացիություն են ստացել, երբ փաստաթղթեր են ներկայացրել Հայ առաքելական եկեղեցու անդամ լինելու մասին:
Հովհաննիսյանն ապրում է իր եղբոր՝ Զարեհի և ծնողների՝ Անդրանիկ Հովհաննիսյանի և Վերգինե Խաչատրյանի հետ: Ծնողներն ապրել են 1915-ի բռնությունների ժամանակ ապրել են Թուրքիայի հարավ-արևելքում, Հալեպ են տեղափոխվել 1946-ին: Հայրը հաճախ մեկնում էր Լիբանան՝ աշխատանքի:
Հովհաննիսյանի արհեստանոցում մեկ հարկ վերև աշխատում է մեկ այլ սիրիացի հայ՝ Վրեժ Սրապյանը: Նա մանրակրկիտ արծաթե նռերով կախազարդեր է պատրաստում, որոնցից յուրաքանչյուրը վաճառում է 700 դրամով:
«Ես պետք է բնակարանի և արհեստանոցի վարձը վճարեի, ապրելու համար գումար վաստակեի»,- ասում է Սրապյանը, ով լքել է Սիրիան 2011-ին:
Իսկ Պիեր Աքքելյանը, ով հայ ոսկերիչների հիմնադրամի համահիմնադիրն է, նույնպես ապրել է Հալեպում, ապա տեղափոխվել է Մոնրեալ, Կանադա՝ 1970-ին:
«Մենք ոսկերիչներ և մետաղագործներ ենք անհիշելի ժամանակներից: Հայերը մոտ են ոսկերչությանը, իսկ շվեյցարացիները՝ ժամագործությանը»,- ասում է նա:

Al Jazeera рассказал о жизни сирийского беженца-ювелира
Сайт арабского телеканала Al Jazeera опубликовал статью о переехавших в Армению сирийских армян и их жизни.
Представляя 31-летнего ювелира Ваге Оганнесяна, Al Jazeera отмечает, что он один из тех 10 тысяч христианских армян, который вернулся в Армению во время гражданской войны в Сирии.
2 года назад Ваге жил в Алеппо и каждый раз по дороге на работу избегал от прицелов снайперов.
"Живя в своем доме, я каждый день знал, что должен всегда идти налево, иначе меня убьют. В нашем районе было одно место, которое мы всегда должны были обойти, чтобы дойти до места работы. Я знал, что там есть снайпер и бежал, чтобы он не смог прицелиться. Я каждый день должен был бежать", - рассказывает Ваге.
В начале 2016 года, до того, как президент Сирии Башар Асад напал на Алеппо, перед домом Оганнесяна зарвалась ракета.
"Ракета упала прямо на здание. Не было смысла убегать или прятаться", - рассказывает он. Взрыв почти сравнил дом с землей.
"Тогда я понял, что должен покинуть Сирию. Я вызвал такси и вместе с родителями и котом Вито доехал до границы Ливии. Там я автостопом доехал до Бейрута, оттуда полетел в Ереван. Мы могли взять только наши личные вещи и одежду. Мы оставили там все, наша квартира была полностью меблирована. Ключ мы оставили у нашего соседа", - рассказывает 31-летний ювелир.
Сайт отмечает, что после массового убийства, совершенных османской империей, Алеппо стал священным местом для христианских армян.
"Армяне жили в Сирии веками. После Геноцида армян сформировалась большая диаспора. Воспоминание об этом событии - важная часть их культурного наследия", - отмечает Адам Помецински, профессор генеалогии и антропологии университета имени Адама Мицкевича в Польше.
Армен Минася из фонда IDeA говорит: "Мы узнали от первой руки, что значит быть беженцем."
Al Jazeera отмечает, что правительство РА предоставляет сирийским беженцам право гражданства и работы. Родители Оганнесяна получили гражданство, когда предоставили документы о том, что являются членом армянской апостольской церкви.
Ваге живёт вместе с братом - Зарэ и родителями - Андраник Оганнесян и Вергине Хачатурян. Они во время насилий 1915 года жили в юго-западной части Турции, а в 1946 году переехали в Алеппо. Отец часто ездил работать в Ливии.
На втором этаже мастерской Оганнесяна работает другой сирийский армянин - Вреж Срапян. Он изготавливает украшения с серебряными гранатами, каждый из которых продаётся 700 драмов.
"Я должен был заплатить за квартиру и мастерскую, зарабатывать на жизнь", - говорит Срапян, который уехал из Сирии 2011 году.
Сооснователь фонда армянских ювелиров Пьер Аккелян тоже жил в Алеппо, а 1970 году переехал в Монреаль, Канада.
"Мы ювелиры и металлурги с давних времен. Армяне близки к ювелирному делу, а швейцары - ремеслу часовщика",- говорит он.