«Դա աղետ է». Սաակաշվիլին՝ դեպի Հայաստան միջանցքների հարցով համաձայնագրի մասին
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին մեկնաբանել է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի տարածքով Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև նոր անցակետերի բացման վերաբերյալ համաձայնագրի նախապատրաստական փուլի ավարտը:
«2012-ին կնքված համաձայնագրով անցակետեր տեղադրվում էին բացառապես մեր՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում: Իվանիշվիլիի այս կապիտուլյացիան երկրաժամկետ, աղետալի հետևանքներ կունենա վրացական պետականության համար»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Սաակաշվիլին:
Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունը ներառում է անցակետերի բացում և պահակակետերի զետեղում Աբխազիայում և Հարավային Օսիայում: Այդ աշխատանքների կազմակերպման պարտավորությունը դրված է երրորդ կողմի՝ շվեյցարական SGS ընկերության վրա:

Саакашвили о договоре по коридорам в Армению между Россией и Грузией: Это катастрофа
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили прокомментировал завершение подготовки договора об открытии новых пунктов пропуска между Грузией и Россией через территории оккупированных Абхазии и Южной Осетии.
«По тому соглашению, которого я достиг в 2012, посты выставлялись исключительно на наших международно признанных границах. Эта капитуляция Иванишвили будет иметь долгосрочные катастрофические последствия для грузинской государственности!», — написал Саакашвили в Facebook.
Ранее СМИ писали, что достигнутое соглашение между Россией и Грузией предполагает открытие пунктов пропуска и выставление постов в Абхазии и Южной Осетии, работа которых будет организована третьей стороной – швейцарской компанией SGS.