«Իրանի մասին պետք է խոսել խիստ հավասարակշռված». Զոհրապ Եգանյան
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Զոհրապ Եգանյանը գրել է. «Իրանը Հայաստանի բարեկամ երկիրն է, այստեղ իշխանության են մարդիկ, ովքեր ջանք չեն խնայում, որպեսզի պահպանվի հայկական նյութական և ոչ նյութական ժառանգությունը, հայկական բազմահազարանոց համայնքը այստեղ չունի ոչ մի խնդիր։
Իրանի մասին պետք է խոսեն մասնագետներ, Իրանի մասին պետք է խոսել խիստ հավասարակշռված, առհասարակ՝ պետք է մտածել ամեն անգամ,երբ խոսում ես որպես իշխանության ներկայացուցիչ»։
Տեղեկացնենք, որ այսօր ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկմանը «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Հայկ Կոնջորյանը՝ խոսելով ՀՀ արտաքին քաղաքականության մասին, մասնավորապես ասել է. «Տեսեք, եթե դիտարկենք մեր աշխարհաքաղաքական դիրքավորումը, դա ևս կարող է շատ լավ աշխատել, մենք շրջապատված ենք ավտորիտար Թուրքիայով, ավտորիտար բնույթի Իրանով, ավտորիտար Ադրբեջանով, միայն մեր անմիջական հարևաններից Վրաստանն է, որ ժողովրդավարական ճանապարհով է գնում, և այդ շուրջ 170-միլիոնանոց երկրներով շրջապատված Հայաստանը կարող է իր առաջանցիկ զարգացումը դարձնել ժողովրդավարությունը, միջազգային հանրության կողմից ընկալվել որպես տարածաշրջանի առաջատար ժողովրդավար երկիր»:

Зограб Еганян: Об Иране следует говорить взвешенно
Пользователь Зограб Еганян на своей странице в Facebook пишет: «Иран - дружественная Армении страна, где у власти такие люди, которые не жалеют усилий для сохранения армянского материального и нематериального наследия, у армянской общины там нет никаких проблем.
Об Иране должны говорить эксперты. Об Иране следует говорить строго взвешенно. В целом каждый раз следует думать, когда говоришь как представитель правительства».
Отметим, что сегодня во время обсуждения вопроса об избрании председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям член фракции «Мой шаг» Айк Конджорян, говоря о внешней политике Армении, в частности сказал: «Если мы рассмотрим наше геополитическое положение, то увидим, что мы окружены авторитарной Турцией, авторитарным Ираном, авторитарным Азербайджаном, и только наш непосредственный сосед Грузия идет по демократическому пути. И окруженная этими странами с около 170 миллионным населением Армения может восприниматься международным сообществом как ведущая демократическая страна в регионе».