Մեծ Բրիտանիան տապալեց Brexit-ի հարցով համաձայնագիրը
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը երեկ մերժել է Եվրոմիության կազմից երկրի դուրս գալու շուրջ համաձայնագիրը, որն առաջարկում էր վարչապետ Թերեզա Մեյը:
BBC-ի փոխանցմամբ՝ այժմ օրենսդիրները պետք է 3 օրվա ընթացքում հետագա գործողությունների իրենց ծրագիրը ներկայացնեն, իսկ իրադարձությունների զարգացման 5 տարբերակ կա՝ առանց համաձայնագրի Brexit, ԵՄ-ի հետ նոր բանակցություններ, Մեծ Բրիտանիայում համընդհանուր ընտրություններ, կրկնակի հանրաքվե և կառավարության հրաժարականի հարցով քվեարկություն:
ԵՄ առաջնորդները մեկնաբանել են քվեարկությունն ու Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունից բացատրություն պահանջել:
«ԵՄ 27 անդամները մնում են միասնական և պատասխանատու և փորձում են նվազեցնել Brexit-ի պատճառած վնասը: Ցավում ենք քվեարկության արդյունքների կապակցությամբ և Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը կոչ անում բացատրել իր մտադրությունները»,- ասվում է ԵՄ առաջնորդների համատեղ հայտարարության մեջ:
Իսկ Եվրոհանձնաժողովի ղեկավար ժան Կլոդ Յունկերն իր հայտարարության մեջ ընդգծել է, որ քվեարկության արդյունքներն ավելացրել են քաոսային Brexit-ի ռիկսը:

Провал соглашения по Brexit
Британский парламент отказался поддержать сделку по выходу из ЕС, которую предложила премьер-министр Тереза Мэй.
Правительство Британии теперь в течение трех дней должно представить свой план дальнейших действий, а дальше есть 5 вариантов развития событий: Brexit без соглашения, новые переговоры с ЕС, всеобщие выборы в Британии, повторный референдум и голосование за отставку правительства.
Лидеры ЕС выразили сожаление по поводу провала соглашения о Brexit и требуют от правительства Британии немедленных объяснений его дальнейших намерений.
Об этом сообщает BBC со ссылкой на заявление лидеров 27 государств ЕС.
"27 членов ЕС останутся едиными и ответственными, как это было в течение всего процесса и постараются уменьшить вред, причиненный Brexit. Мы сожалеем из-за результата голосования и призываем правительство Британии прояснить его намерения и следующие шаги как можно скорее", - говорится в заявлении лидеров ЕС. Президент Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер в своем заявлении подчеркнул, что результат сегодняшнего голосования увеличил риск хаотичного Brexit.