Ռուսաստանը գերձայնային հրթիռ է փորձարկել
Ռուսաստանը հաջողությամբ անցկացրել է «Ցիրկոն» գերձայնային հականավային հրթիռի փորձարկումը, հաղորդում է CNBC-ը՝ հղում անելով ամերիկյան հետախուզության զեկույցին իրազեկ աղբյուրներին:
Նշվում է, որ տվյալ հրթիռը կհամալրի ռուսական զինանոցը 2022թ-ից: Աղբյուրների խոսքով՝ 2015թ-ից Ռուսաստանը հրթիռի 5 փորձարկում է անցկացրել, որոնցից մեկը՝ դեկտեմբերի սկզբին:
Ամերիկյան աղբյուրները բացատրել են նաև տվյալ զենքի մշակման հարցը: Ըստ նրանց՝ «Ցիրկոն» հրթիռը երկակի նշանակություն ունի. այն նախատեսված է ինչպես ցամաքում, այնպես էլ ծովում թիրախի խոցման համար:
Ամերիկյան աղբյուրները հայտնել են նաև, որ Ռուսաստանը ձգտում է հասնել «կայուն թռիչքի», և այդ քայլը «վճռորոշ նշանակություն ունի գերձայնային զենքի զարգացման համար»:

Россия успешно протестировала «Циркон»
Россия провела еще одно успешное тестирование сверхзвуковой противокорабельной ракеты «Циркон», против которой Соединенные Штаты в данный момент не имеют защиты, пишет CNBC со ссылкой на два источника, знакомых с докладом разведки США.
Указывается, что данная ракета поступит в арсенал к 2022 году. По словам источников, с 2015 года Россия провела пять испытаний ракеты. Последнее из них было проведено 10 декабря, пишет CNBC. Во время теста удалось развить скорость ракеты до максимальной скорости 8 Маха, почти в восемь раз превышающей скорость звука, говорится в материале.
Источник объяснил видение США в вопросе разработки данного оружия. По его словам, «Циркон» создан для двойного назначения, как для ударов по цели на суше, так и на судна в море. Американский источник рассказал, что Россия смогла добиться «устойчивого полета», этот шаг «имеет решающее значение в развитии гиперзвукового оружия».