ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը՝ կենսալաբորատորիաների վերաբերյալ պայմանագրի մասին
Հայաստանի տարածքում կենսալաբորատորիաների գործունեության հարցով Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև երկխոսությունը կառուցողական է ընթանում: Այս մասին այսօր լրագրողներին ասել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ-ում հայտարարել էին, որ Մոսկվան մտահոգված է ռազմակենսաբանական ոլորտում ԱՄՆ-ի գործունեությամբ, մասնավորապես, Ռուսաստանի սահմանների մոտ բժշկակենսաբանական ակտիվությամբ: ՀՀ իշխանություններն, իրենց հերթին, հայտարարել էին, որ ԱՄՆ-ի միջոցներով ստեղծված լաբորատորիաներն ամբողջությամբ գտնվում են Երևանի վերահսկողության տակ, և պատրաստակամություն էին հայտնել համագործակցել Ռուսաստանի հետ:
«Ռուսական և հայկական կողմերի միջև կենսալաբորատորիաների գործունեության հարցով երկխոսություն է ընթանում, ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև մեր սահմանների մոտ այլ երկրների հետ: Այդ հարցը մեզ մտահոգում է: Իմ տեղեկություններով՝ հայկական կողմի հետ երկխոսությունը կառուցողական է ընթանում, այդ հարցերում փոխըմբռնում կա»,- ասել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը:
«Երկխոսությունը, մասնավորապես, կապված է օտաերկրյա զինվորականների ներկայության կամ բացակայության հետ: Ի դեպ, ՀԱՊԿ շրջանակներում ևս ենթադրվում է քննարկում՝ այլ երկրների հետ օտարերկրյա զինվորականների առկայության հարցի շուրջ»,- նշել է դեսպանը:

Посол рассказал о диалоге России и Армении по деятельности биолабораторий
Диалог между РФ и Арменией по деятельности на территории республики биолабораторий, где, по одной из версий, могли проводить опыты США, идет конструктивно. Об этом заявил во вторник журналистам посол России в Ереване Сергей Копыркин.
Ранее в МИД РФ заявили, что Москва озабочена деятельностью США в военно-биологической сфере, в частности, связанной с медико-биологической активностью американского военного ведомства у границ России. Власти Армении заявили, что созданные на деньги США лаборатории полностью находятся под контролем Еревана, и выразили готовность к сотрудничеству с РФ.
"Между российской и армянской сторонами идет диалог по вопросам деятельности биолабораторий, и не только с Арменией, но и с другими странами близ наших границ. Этот вопрос нас беспокоит. По моей информации, диалог с армянской стороной идет весьма конструктивно, есть взаимопонимание в этих вопросах", - сказал посол.
По его словам, не исключено, что на каком-то этапе стороны выйдут на понимание для достижения общей договоренности. "Диалог касается, в том числе транспарентности (биолабораторий – ред.), присутствия или неприсутствия иностранных военных. Кстати, в рамках в рамках ОДКБ также предполагается обсуждение вопроса о присутствии иностранных военных с другими странами", - отметил посол.