«Ուկրաինային Ռուսաստանի հետ մեծամասշտաբ պատերազմ է սպառնում». Պորոշենկո
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն երկրում ռազմական դրություն սահմանելու անհրաժեշտությունը բացատրել է Ռուսաստանի հետ մեծամասշտաբ պատերազմական դրության սպառնալիքի առկայությամբ:
«Չեմ ցանկանում, որ որևէ մեկը մտածի, թե այդ ամենը խաղ է: Երկիրը գտնվում է Ռուսաստանի հետ մեծամասշտաբ պատերազմի վտանգի տակ»,- ասել է Պորոշենկոն ուկրաինական հեռուստաալիքների հետ զրույցում՝ նշելով, որ դա հաստատվում է ուկրաինական սահմանների մոտ ռուսական ռազմական ներկայության մեծացմամբ:
Ընդ որում, ըստ Известия պարբերականի տեղեկությունների՝ պաշտոնական Կիևն իր տարածքում ամերիկյան ռազմաբազա հիմնելու շուրջ բանակցություններ է սկսել: Պորոշենկոյի ղեկավարած կուսակցության անդամ Իվան Վիննիկի խոսքով՝ ամերիկյան ռազմական ներկայությունը կապահովի Ուկրաինայի անվտանգությունը:
Միևնույն ժամանակ, ռուսական կողմը պնդում է, որ Ռուսաստանը պատերազմը չի դիտարկում որպես Ուկրաինայի հետ հարաբերությունների հեռանկար:
Հիշեցնենք, որ երեկ Ուկրաինայում 30 օրով ռազմական դրություն հայտարարվեց՝ Կապված Կերչի նեղուցում տեղի ունեցած միջադեպի հետ:

Порошенко: "Украина находится под угрозой полномасштабной войны с Российской Федерацией"
Президент Украины Петр Порошенко объясняет необходимость введения в стране военного положения существующей угрозой полномасштабной войны с РФ.
"Я хочу, чтобы никто не думал, что это забавы или игрушки. Украина находится под угрозой полномасштабной войны с Российской Федерацией", — сказал президент в интервью украинским телеканалам, отметив, что это подтверждается увеличением военного контингента России возле украинской границы.
Между тем, как выяснила газета "Известия", официальный Киев начал переговоры о создании американской военной базы на территории Украины. Издание ссылается на дипломатические источники и на соратника Петра Порошенко по партии. Депутат Иван Винник уверяет, что военное присутствие США "обеспечит безопасность Украины".
Тем временем глава комитета Совета Федерации по международным делам Константин Косачев заявил, что Россия не рассматривает войну как перспективу в отношениях с Украиной.