Պուտինն ու Մերկելը հեռախոսով քննարկել են Սև ծովում ստեղծված իրավիճակը
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն ու Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են Կերչի նեղուցում ստեղծված իրավիճակը: Այս մասին ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել գերմանական կողմի նախաձեռնությամբ: ՌԴ նախագահը գնահատական է տվել Ուկրաինայի իշխանությունների գործողություններին և անհանգստություն հայտնել՝ կապված Ուկրաինայում ռազմական դրության հաստատման հետ:
«Երկու երկրների ղեկավարներն ընդգծել են, որ Ուկրաինայի իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում կոնֆլիկտային իրավիճակի ստեղծման և դրանից բխող ռիսկերի համար: Հստակ է, որ այդ ամենը նախաձեռնվել է Ուկրաինայում նախընտրական քարոզարշավի ֆոնին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Պուտինը նաև հույս է հայտնել, որ Բեռլինին կհաջողվի համոզել ուկրաինական կողմին՝ զերծ մնալ չմտածված քայլերից:

Меркель позвонила Путину из-за инцидента в Черном море
Канцлер ФРГ Ангела Меркель и президент России Владимир Путин провели телефонные переговоры по инциденту в Азово-Черноморской акватории. Об этом сообщается на сайте Кремля.
Отмечается, что разговор состоялся по инициативе германской стороны. Российский лидер дал оценку действиям властей Украины и выразил озабоченность в связи с решением Киева привести вооруженные силы в полную боеготовность и ввести военное положение.
«Акцентировано, что украинское руководство несет всю полноту ответственности за создание еще одной конфликтной ситуации и связанные с этим риски. Все это явно предпринято с учетом предвыборной кампании на Украине», — говорится в сообщении.
Путин также выразил надежду на то, что Берлину удастся отговорить украинские власти от необдуманных шагов и добавил, что российские пограничники готовы разъяснить, как развивались события в районе Керченского пролива.