Ցուկերբերգը հրաժարվել է մասնակցել սոցցանցերում ապատեղեկատվության հարցով լսումներին
Facebook-ի հիմնադիր և ղեկավար Մարկ Ցուկերբերգը հրաժարվել է մասնակցել սոցցանցերում ապատեղեկատվության հարցերին նվիրված՝ բրիտանացի և կանադացի խորհրդականների համատեղ նիստին: Բրիտանացի և կանադացի խորհրդականներին հիասթափեցրել է Ցուկերբերգի պատասխանը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Անցած շաբաթ թվային տեխնոլոգիաների, մշակույթի, ԶԼՄ-ների և սպորտի հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Դեմիան Քոլինզը Մարկ Ցուկերբերգին կոչ է արել ներկա գտնվել լսումներին: Facebook-ը մերժել է հրավերը՝ հայտարարելով, որ չի կարող այն ընդունել»,- գործակալությունը մեջբերում է խորհրդականների հայտարարությունը:
«Հիասթափված եմ. Մարկ Ցուկերբերգը հրաժարվել է խորհրդականների առջև ելույթից, ովքեր պատրաստ են գալ Լոնդոն և հարցեր ուղղել օգտատերերի անունից»,- ասել է Քոլինզը:
Հիշեցնենք, որ Facebook-ի միլիոնավոր օգտատերերի անձնական տվյալների արտահոսքի հետ կապված սկանդալ էր ծագել մարտի սկզբին: The New York Times-ը հայտնել էր, որ Cambridge Analytica բրիտանական վերլուծական ընկերությունն այդ տվյալներ օգտագործել է ԱՄՆ-ում ընտրողների դիմանկարները կազմելու համար և համագործակցել Հանրապետական կուսակցության թեկնածու Դոնալդ Թրամփի շտաբի հետ:

Цукерберг не выступит перед британскими и канадскими парламентариями
Основатель и глава Facebook Марк Цукерберг отказался прийти на посвященное вопросам дезинформации совместное заседание британских и канадских парламентариев, те остались очень разочарованы таким ответом.
"На прошлой неделе глава комитета по цифровым технологиям, культуре, СМИ и спорту Дэмиан Коллинз и глава комитета канадского парламента по доступу к информации, вопросам приватности и этики Боб Циммер призвали Марка Цукерберга присутствовать на слушаниях в Лондоне 27 ноября. Facebook отклонил приглашение, заявив, что он не может его принять", — говорится в переданном в РИА Новости сообщении британского парламентского комитета.
"Я очень разочарован тем, что Марк Цукерберг отказался от возможности поговорить с парламентариями, которые готовы приехать в Лондон с четырех континентов, чтобы задать ему вопросы от лица пользователей со всего мира", — заявил Коллинз.
Как сообщили парламентарии на прошлой неделе, и британский, и канадский комитеты "по отдельности добивались от Facebook информации касательно нарушений, в том числе, касательно скандала вокруг Cambridge Analytica и последующих утечек информации".