Պայթուցիկով ծանրոցների գործով ԱՄՆ-ում կա առաջին ձերբակալվածը
ԱՄՆ-ում պայթուցիկ սարքերի՝ փոստով ուղարկելու գործով արդեն կա առաջին ձերբակալվածը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 26-ին, հայտարարել է Արդարադատության նախարարությունը:
Կասկածյալը 56-ամյա Սեզար Սայոք-կրտսերն է, ով ապրում է Ֆլորիդայում՝ Ավենթուրա քաղաքում: Նա Հանրապետական կուսակցության համախոհ է:
Նախկինում կապ է ունեցել քրեական բիզնեսի հետ, սակայն վերջին տարիներին վարել է հանգիստ, մեկուսի կյանք:
Նա Դոնալդ Թրամփի մեծ երկրպագու է, նրա ֆուրգոնը պատված է Թրամփի նկարներով:
Պայթուցիկ պարունակող ծանրոցների վրա որպես ուղարկողի անուն նա նշել էր Դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայացնող կոնգրեսական Դեբբի Վասսերման Շուլցի անունը:
Հիշեցնենք, որ երկուշաբթի Դոնալդ Թրամփի հասցեով ուղարկվել էր պայթուցիկ պարունակող 12 ծանրոց, նմանատիպ ծանրոցներ էին հասցեագրվել նաև Բարաք Օբամային, Ջո Բայդենին, Հիլարի Քլինթոնին, Ջեյմս Քլեփերին և Ջոն Բրենանին, CNN-ի գրասենյակ, ինչպես նաև՝ Ջորջ Սորոսին:

В США задержан первый подозреваемый по делу о рассылке бомб
В США в рамках расследования дела о посылках с взрывными устройствами произведено первое задержание. Об этом в пятницу, 26 октября, сообщило министерство юстиции в Вашингтоне. Подробности относительно личности задержанного пока неизвестны. Пресс-конференция запланирована на более позднее время.
По сообщениям американских СМИ, подозреваемый был задержан в штате Флорида. На посылках злоумышленник проставил в качестве отправителя имя кандидата в конгрессмены от Демократической партии Дебби Вассерман Шульц.
С понедельника по адресам политических противников президента США Дональда Трампа было разослано 12 посылок с взрывными устройствами. Адресатами таких отправлений стали, в числе прочих, бывший президент США Барак Обама, бывший вице-президент Джо Байден, бывшая кандидат в президенты Хиллари Клинтон и бывшие директоры спецслужб Джеймс Клэппер и Джон Бреннан.