«Մարիխուանայի արտահանումը կօգնի Վրաստանի տնտեսությանը». Իվանիշվիլի
Վրաստանում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության հիմնադիր և ղեկավար, միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել է, որ մարիխուանայի արտահանումը կօգնի երկրի տնտեսությանը, սակայն եթե եկեղեցին և հանրությունը դեմ են այդ գաղափարին, ապա նրանց դիրքորոշումները հաշվի կառնվեն:
Ավելի վաղ Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն հայտարարել էր, որ կառավարությունը կքննարկի բժշկական և արտահանման նպատակներով մարիխուանայի աճեցման օրինականացման հնարավորությունը: Դեմ էր հանդես եկել Ամենայն Վրաց կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա 2-րդը: Վրաստանի խորհրդարանը հոկտեմբերի սկզբին որոշել էր 2 ամսով հետաձգել հարցի քննարկումը:
«Այն, որ պատրիարքությունը մտահոգված է, հասկանալի է, քանի որ վրաց եկեղեցին հոգ է տանում ժողովրդի մասին…Թեմայի շուրջ քննարկումները շարունակվում են, և եթե մեզ վստահեցնեն, որ այն իրոք ռիսկեր է պարունակում, ապա «Վրացական երազանք»-ի թիմը չի գնա հասարակության դեմ»,- վրացական 3 հեռուստաալիքների հետ զրույցում ասել է Իվանիշվիլին:
Նշենք, որ Վրաստանում հոկտեմբերի 28-ին անցկացվելու են նախագահական ընտրություններ: Նախագահը կընտրվի ոչ թե 5, այլ 6 տարի ժամկետով: Վրաստանի ԿԸՀ-ն գրանցել է 25 թեկնածուի: Նրանց թվում են՝ Վրաստանի նախկին արտգործնախարար Սալոմե Զուրաբիշվիլին, ում աջակցում է Իվանիշվիլիի «Վրացական երազանք»-ը, միացյալ ընդդիմության թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեն, «Լեյբորիստական» կուսակցության առաջնորդ Շալվա Նաթելաշվիլին և «Եվրոպական Վրաստան» կուսակցության թեկնածու Դավիթ Բաքրաձեն:

Бидзина Иванишвили: экспорт марихуаны может помочь экономике Грузии
Основатель и председатель правящей в Грузии партии "Грузинская мечта" Бидзина Иванишвили считает, что производство марихуаны на экспорт могло бы быть экономически очень выгодным, однако если церковь и общество выступят против этой идеи, то их позиции будут учтены.
Ранее грузинский премьер Мамука Бахтадзе заявил, что правительство рассматривает возможность легализации выращивания марихуаны в медицинских целях и отправки на экспорт. По его словам, "культивация конопли будет строго регламентирована". Против выступил патриарх Илия Второй. Парламент Грузии в начале октября принял решение отложить рассмотрение законопроекта на два месяца.
"То, что патриархия выражает тревогу, для меня понятно, так как грузинская церковь заботится о народе… Обсуждение темы культивации марихуаны для экспорта продолжится, и если мы удостоверимся в том, что это действительно имеет риски, то команда "Грузинской мечты" не пойдет против общества", — заявил Иванишвили во время интервью с журналистами трех грузинских телекомпаний.
Президентские выборы пройдут в Грузии 28 октября, это будут последние прямые выборы главы государства. Президент будет избран не на пять лет, как прежде, а на шесть. ЦИК Грузии зарегистрировал 25 кандидатов. Участие в выборах примут, в частности, экс-глава МИД Саломе Зурабишвили, которого поддержала "Грузинская мечта", кандидат от объединенной оппозиции Григол Вашадзе, лидер Лейбористской партии Шалва Нателашвили и кандидат от партии "Европейская Грузия" Давид Бакрадзе.