ԵՄ-ն հավանություն է տվել քիմիական զենքի կիրառման համար պատժամիջոցային նոր մեխանիզմին
Եվրոմիության երկրների ԱԳՆ ղեկավարները հավանություն են տվել քիմիական զենքի կիրառման համար պատժամիջոցային նոր մեխանիզմին, հաղորդում է ԵՄ Խորհրդի մամուլի ծառայությունը:
«Այժմ ԵՄ-ն հնարավորություն է ստացել պատժամիջոցներ սահմանել այն անձանց և կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք ներգրավված են քիմիական զենքի մշակման և կիրառման գործում՝ անկախ ծագումից, ազգային պատկանելիությունից»,- ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, նշվում է, որ կազմակերպությունն արգելք կսահմանի ԵՄ տարածք ուղևորությունների համար և կսառեցնի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց բաժնետոմսերը, կարգելվի նաև միջոցների տրամադրումը վերոնշյալ անձանց:

Евросоюз одобрил новый механизм введения санкций за применение химоружия
Главы МИД стран Евросоюза одобрили новый механизм принятия санкций за распространение и применение химоружия, сообщила пресс-служба Совета ЕС.
"Теперь ЕС получит возможность накладывать санкции на лиц и организации, причастные к разработке и применению химоружия, вне зависимости от места, где это происходит, и их национальной принадлежности",- отметили в организации.
Ограничения будут включать запрет на поездки в ЕС и замораживание активов физических и юридических лиц. Кроме того, гражданам и организациям в Евросоюзе запретят предоставлять средства перечисленным лицам.